Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Bližnímu ku pomoci, vlasti ku prospěchu

Téměř sto padesát let chrání rumburští hasiči životy a majetky svých sousedů. Jejich spolek byl založen již v roce 1858 a je třetím nejstarším v celé České republice.

Život bez nich by si v Rumburku snad již nikdo nedovedl představit. Bez jejich pomoci se náš život neobejde.
Jen v loňském roce zaznamenali rumburští hasiči 227 výjezdů. Z toho v 48 případech zasahovali u požárů, jednačtyřicetkrát vyjížděli k dopravním nehodám, třicetkrát likvidovali škody při úniku ropných látek a ve 103 případech byla nutná jejich účast při technických haváriích. Tím se rozumí nejen likvidace rampouchů v zimě a vosích a sršních hnízd v létě, ale například i odčerpávání vody ze zatopených sklepů, otevírání zabouchnutých dveří, záchrana koček na stromech, kachniček uvízlých v kanalizační stoce nebo vytažení psa ze studny. Kromě všech těchto akcí vyjeli třikrát zbytečně k planému poplachu.
Přesto příště vyjedou zas, připraveni riskovat své zdraví a životy pro záchranu druhých. A neváhají se svou pomocí dojet kamkoli, od Děčína až do Dolní Poustevny, ale i k sousedům do Seifhennersdorfu a ještě dál.
Práce hasičů je rozmanitá, náročná na čas, psychiku a fyzickou odolnost, přesto jí věnují maximum volného času. Vrátit se z výjezdu neznamená totiž jen uložit auto do garáže a jít si po svých. Nutná a nezbytná je i následná údržba – připravit vozy k dalšímu výjezdu, doplnit vodu, vyprat hadice a usušit je, zkontrolovat nářadí, doplnit dýchací přístroje a mnoho dalšího. A to zabere hodně času a hodně práce. Kromě toho se v maximální míře věnují mládeži a spolkovému životu. Každý nový rok zahajují zábavnou akcí pro děti „Novoroční cáchání“ v rumburském bazénu a lednovým Hasičským bálem, na kterém je rok od roku stále více hostů a stále lepší zábava. V dubnu, ve spolupráci s Domem dětí a mládeže v Rumburku, pořádají akci pro děti – Pálení čarodějnic. Vstup do Evropské unie přivítali vloni v květnu výletem na kolech po okolních hasičských zbrojnicích. Na společnou pouť se vydalo okolo sto dvaceti lidí, mezi kterými nechyběli hasiči z vnitrozemí i zpoza hranic, včetně starosty Rumburku Ing. Sykáčka, místostarosty Varnsdorfu Jiřího Suchardy a starostky Seifhennersdorfu Karin Berndt. Letos se akce uskuteční až v červnu, ale s hojnější účastí, po více hasičárnách a s delším výletem za německou hranici.
Již tradičně pořádají rumburští hasiči společně s Římskokatolickou farností Rumburk oslavy Dne dětí, při kterých jsou pro všechny děti z Rumburka a okolí na Dobrovského náměstí připraveny zajímavé soutěže o chutné a lákavé ceny. O několik dní později však nezapomínají oslavit se svými kolegy ze Seifhennersdorfu Mezinárodní den mužů.
Na konec školního roku připravili společně s římskokatolickou farností pro děti netradiční akci, 1. spaní na faře. Jejím vrcholem byl průchod nočním kostelem, osvětleným pouze svíčkami. O letních prázdninách pořádají hasiči letní dětské tábory pro malé hasiče z Čech, Polska a Německa.
Ale nejen zábavou žijí rumburští hasiči. Celý srpen brigádničili ve Chřibské, kde čistili místní potok. Za utržené peníze, a to nejen z brigád, ale i z jiných akcí, pak pořizují ceny do soutěží pro děti. Jednou z takových akcí je i Karneval na ledě, tradičně pořádaný v prosinci ve spolupráci se Správou rumburských areálů sportu a s římskokatolickou farností.
Bez jejich přítomnosti, pomoci a spolupráce by se již neobešly takové akce jako je Tour de Feminin, Peklo Severu, Tour de Zeleňák, ale i Pohádkový les nebo Toulavá písnička pořádané DDM Rumburk, rockový festival Čtverec v Dolní Poustevně, Pivní slavnosti v Rumburku, nebo akce římskokatolické farnosti „Vítání svatého Martina“ a „Živý Betlém“.
Navíc je Sbor dobrovolných hasičů v Rumburku i stálým účastníkem soutěží Florián Cup a Memoriál Jaromíra Urválka. Jejich hasičská drobotina si z mnoha dětských hasičských klání odnesla i kovy nejcennější.
I letošní rok je nabitý prací a aktivitou. Kromě padesáti výjezdů během prvních šedesáti dnů stačili hasiči již uspořádat Novoroční cáchání, Hasičský bál a ojedinělou akci pro řidiče, „Škola smyku“. Uspořádali ji ve spolupráci s cizineckou policií a automobilovými závodníky Josefem Juračkou, Jaroslavem Starým a Mirkem Langem. Zájemců o svezení v závodním autě nebo přejetí odstavného parkoviště nad Rumburkem smykem bylo během jednoho dopoledne více jak tisíc. Na všechny se sice nedostalo, ale ti, co měli možnost vyzkoušet si pořádné „hodiny“ za volantem Škody Octávie, si odnesli nezapomenutelné zážitky. Jedním z nadšených řidičů byl i rumburský starosta Ing. Jaroslav Sykáček.
Kromě toho plánují na letošní rok rumburští hasiči i sérii přednášek pro školy nejen o požární prevenci a jednání při požáru a v nebezpečí, ale i o první pomoci. Při této příležitosti by rádi spolupracovali i s Policií ČR a se záchrannou službou.
Rumburská hasičská základna má 72 členů, z toho 19 mládežníků a dětí, 42 mužů a 11 žen. Nejsou sice všichni stejně aktivní, někdo je více, jiný méně, ale minimálně dvanáct lidí tvoří zdravé jádro těch, kteří jsou všude a u všeho.
A i když o tom nemluví, jednají podle hesla vyšitého na slavnostní zástavě, kterou dostali darem od Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru ČR ke svým 135. narozeninám a které zní: „Bližnímu ku pomoci, vlasti ku prospěchu“.

Tisk Tisk | E-mail E-mail