Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na záchranu podstávkového domu v Lipové přispělo Ministerstvo kultury ČR

Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska (TUR) získala finanční podporu ve výši 80 tisíc korun z Havarijního programu 2004 ministerstva kultury na opravu střechy domu čp. 424 v centru obce Lipová.
Předsedkyně Společnosti TUR Libuše Hlinková připomíná dosavadní snahy o záchranu podstávkového domu: „Památkově chráněný dům v Lipové čp. 424 vlastní Společnost TUR od roku 2002. Ve stejném roce se díky podpoře z Havarijního programu ministerstva kultury a sponzorskému daru místního řemeslníka podařilo provizorně opravit střechu. Díky dotaci z ministerstva kultury se vybudoval střešní vikýř. Tzv. štičí tlama prosvětlí nedostatečně osvětlené podkroví domu. Zbylá část dotace umožnila pokrýt polovinu střechy krytinou.“ 
Památkově chráněný dům je cenným příkladem lidové architektury typickým pro česko-saské pohraničí. Dům by měl po rekonstrukci sloužit jako mezinárodní setkávací centrum a informační centrum. Rozlehlý objekt nabízí další možnost využití pro potřeby obecní knihovny a regionálního muzea.
„Nejbližší akcí, která lipovský dům oživí, je Velikonoční dílna starých řemesel. Uskuteční se v sobotu 26. 3. 2005 od 13.00 do 17.00 hodin. Návštěvníkům nabídne možnost vyzkoušet si vlastnoručně některé rukodělné techniky inspirované Velikonocemi,“ zve k návštěvě Filip Mágr, koordinátor projektů Společnosti TUR.

Tisk Tisk | E-mail E-mail