Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Navštivte výstavu „Za chrámy zbořené“

Galerie Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě uvádí novou výstavu na mimořádně zajímavé téma: Za chrámy zbořené. Díky spolupráci s městem Krásná Lípa a Oblastním muzeem v Děčíně se podařilo v galerii umístit dokumentární fotografie zachycující likvidaci sakrálních památek v severních Čechách v letech 1945 – 1989 i s doprovodným textem. V průběhu 44 let bylo v severovýchodních Čechách zlikvidováno celkem 90 kostelů, nespočet kaplí, božích muk, soch a dalších drobných církevních památek.
Dominantou celé expozice je model krásnolipského kostela, který byl stržen okolo sedmdesátých let, zapůjčený od města Krásná Lípa. Výstava vám připraví opravdu silný emotivní zážitek. Nelze jen tak bez pohnutí projít, prohlédnout si stavby, které bývaly dominantami kraje a veškerého kulturního dění, ve stavu před demolicí, vidět fotografie zachycující jejich odstřel a nakonec zjistit, že většina parcel, na kterých dříve stávaly, jsou dodnes nevyužité! Výstava samotná zachycuje osud celkem deseti objektů. Mimo starokatolický kostel v Krásné Lípě tu můžete zhlédnout kostel sv. Martina v Brtníkách, kostel sv. Václava ve Fukově a další kostely z Huntířova, Krásného Studence, Merboltic, Nové Olešky, Rychnova, Valkeřic a Verneřic. Výstava, jejímž kurátorem je Mgr. Milan Rosenkranc, je odborně a profesionálně provedená. Většina fotodokumentace pochází z archivů Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem, ze Státního okresního archivu v Děčíně, Oblastního muzea v Děčíně a ze sbírek soukromých sběratelů. O výtvarnou realizaci se postarala Mgr. Eva Staňková a scénář pochází od Jany Břečkové.
Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko Vás zve k návštěvě této výjimečné výstavy. V přilehlém informačním středisku vám budou podány veškeré bližší informace. Výstava potrvá do 20.dubna 2005.

Tisk Tisk | E-mail E-mail