Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Velká voda přišla i na Šluknovsko

Rychlé tání bohatých sněhových zásob způsobilo prudké zvýšení hladin potoků a řek v celé České republice. Velké vodě se nevyhnul ani Šluknovský výběžek. Stoupající hladiny potoků na Šluknovsku monitorovali pracovníci životního prostředí Městského úřadu v Rumburku spolu s pracovníky Povodí Ohře již od časného rána. V dopoledních hodinách zasedala na Městském úřadě v Rumburku protipovodňová komise, která byla nucena na některých částech Mandavy vyhlásit druhý povodňový stupeň.
V Rumburku nejvíce zazlobil Luční potok a rumburští hasiči museli již během dne odčerpávat vodu z několika zatopených sklepů a stavět protipovodňové bariéry z pytlů s pískem. V Horním Jindřichově u autosalonu Hahnel museli uvolňovat propust pod mostkem, aby mohla voda volně protékat. Starosti jim způsobila i zvýšená hladina vody na koupališti a v rybníce nad Kolonkou, kde voda přetékala přes hráz do okolních zahrádek a na silnici.
Podle některých zdrojů však byla nejvážnější situace ve Velkém Šenově, kde voda zaplavila několik sklepů, silnic a po okraj naplnila Černý rybník, který je za normálních okolností již několik měsíců vypuštěn z důvodu rekonstrukce.
Situaci ve večerních hodinách ještě zhoršoval déšť, a tak voda stoupala až do pozdních nočních hodin. I z tohoto důvodu měli hasiči v Rumburku, Šluknově i ve Velkém Šenově noční pohotovost, která byla odvolána až v sobotu dopoledne poté, kdy hladiny potoků klesly o třicet až padesát centimetrů. Kolem sobotního oběda již protékaly všechny potoky a potůčky na Šluknovsku způsobně svými koryty, jen na některých záplavových územích zůstaly menší laguny a větší louže. Větší škody na majetku nebo na zdraví lidí nebyly zaznamenány. Podle všeho to nejhorší máme již za sebou a nyní nás snad již čeká krásné a slunečné jaro.

povoden1

Stoupající hladina Lučního potoka v Horním Jindřichově nadělala starosti nejen obyvatelům přilehlých domů, ale i rumburským hasičům. Ti museli celounoc hlídat a uvolňovat propust pod mostkem, aby zabránili vylití potoka z břehů. Foto gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail