Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Česká pošta bere obcím identitu

Až do nedávna bylo občanům městské části Leopoldka ve Velkém Šenově jasné, že jsou to Šenováci. Od 1. července by však podle vyjádření České pošty měli být Varnsdorfáky. V letáku, který jim byl doručen a pod který se podepsala ředitelka obvodu Nový Bor Ing. Huková, stojí, že od tohoto data budou na svých dopisech uvádět kromě jména a příjmení a čísla popisného svého domu místo názvu obce Velký Šenov název obce Varnsdorf 1. Ruku v ruce s tím jde i změna poštovního směrovacího čísla z 408 01 na varnsdorfské 407 47. Důvodem je podle Ing. Hukové zavedení doručování pošty pomocí motorizované jednotky z Varnsdorfu do vzdálených oblastí Šluknovského výběžku.
Dosud byla praxe taková, že dopis určený osobě žijící ve Velkém Šenově, přesněji v její části, například Leopoldka, přišel na poštu Velký Šenov, odkud ho poštovní doručovatelka dopravila adresátovi až do domu. V Šenově to v centru zvládla pěšky nebo na kole, do vzdálenějších míst zajela autem. Nyní však bude pošta určená adresátovi z Velkého Šenova doručována do Varnsdorfu a odtud ho doručovatelka doveze automobilem. Důvodem je prý snaha ušetřit peníze a lidské zdroje. „Tento proces trvá již několik let a děje se tak v rámci úsporných opatření a racionalizace,“ tvrdí tiskový mluvčí České pošty Ing. Ladislav Vančura. „Zvětšováním dodávacích okrsků tak jen jeden motorizovaný pošťák obslouží větší území, než to bylo doteď,“ dodává.
Proti úsporným opatřením a zlepšení práce České pošty snad nikdo nemůže mít námitky. Je jen nepochopitelné, proč s tím je spojeno skutečně nešetrné zavádění nových adres s vyloučením jména obce, ve které adresát bydlí, a nahrazením názvu města, ve kterém sídlí doručovací pošta. Nebylo by účin-nějším a smysluplnějším řešením zavedení nových poštovních směrovacích čísel jednotlivých částí obcí? Poštovní zásilky by tak byly automaticky doručovány na poštu do Varnsdorfu bez toho, aby na obálkách bylo nahrazeno jméno obce názvem Varnsdorf.
Toto kostrbaté opatření totiž nedopadá jen na Velký Šenov a jeho část Leopoldka, ale i na Hraběcí a Janovku, ve Šluknově se to týká částí Království, Císařský, Kunratice a Rožany, v Dolní Poustevně její části Horní Poustevna a Markéta, ale i dalších míst v obcích Vilémov, Lipová, Krásná Lípa, včetně Rumburku.
Zavedením jednotné adresy 407 47 Varnsdorf pro všechny tyto oblasti by tak rázem z povědomí lidí zmizely názvy několik staletí starých obcí a tyto by pak přišly o svou jedinečnou identitu. Navíc je nutné si uvědomit, že podle této adresy, která má význam jen pro poštovního doručovatele z Varnsdorfu, bude těžko adresáta kdokoli hledat. Na adrese Jan Novák, Rožany 10, Varnsdorf, ho nikdo nenajde. Bude těžké hledajícímu vysvětlit, že hledaný nebydlí ve Varnsdorfu, ale ve Šluknově.
Proti této, nebojím se říct, „obludnosti“ se bouří nejen dotčení občané, ale i starostové obcí.
„Zásadně s rozhodnutím České pošty nesouhlasíme,“ vysvětluje starosta Šluknova Ing. Milan Kořínek, který doufá, že při dalších jednáních se zástupci České pošty bude nalezeno jiné, šetrnější řešení. „Pozvali jsme představitele Českých pošt na jednání Sdružení pro rozvoj Šluknovska, ale oni se omluvili, že nemají čas. Na Ministerstvu informatiky ČR nám zase řekli, že tento problém není jejich problémem, ale Telekomunikačního úřadu. Podařilo se nám alespoň je přesvědčit, aby s námi o této problematice jednali, a již v tomto týdnu by měla proběhnout první schůzka, po které budeme vědět více,“ dodává starosta Šluknova a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Ing. Kořínek.
Odpor lidí k tomuto rozhodnutí tiskového mluvčího České pošty Ing. Vančuru nepřekvapuje. „Ať jsme to zaváděli kdekoli, vždy se našlo minimálně padesát procent lidí, kterým to vadilo. Nechápeme sice proč, jediné vysvětlení máme, že se jejich starostové chtěli nějak více zviditelnit, a tak kolem toho dělali zbytečný povyk, ale nakonec si na to všichni zvykli a smířili se s tím.“
Pro mnoho lidí však bude těžké přijmout toto opatření a do různých dotazníků a formulářů, například u daňových přiznání, pojistek a mnoha dalších, psát jinou adresu trvalého bydliště a jinou adresu doručovací pošty. Zavedením jednotné adresy Varnsdorf pro značnou část Šluknovska to však nemusí skončit. Proč bychom nemohli mít doručovací poštu v Liberci nebo v Praze a nakonec, proč bychom v rámci zavádění úsporných opatření se neomezili jen na pouhá čísla? V adrese by tak mohlo být uvedeno identifikační číslo adresáta / číslo domu / identifikační číslo obce / poštovní směrovací číslo doručovací pošty a adresa by tak mohla vypadat takto 134/496/40801/40747. Pozná z toho někdo, že se jedná například o pana Dvořáka z Velkého Šenova č.p. 496? Kromě doručovatele z Varnsdorfu nikdo.

posta1

Pro Českou poštu možná laciné a jednoduché zavedení jednotné adresy pro značnou část Šluknovska – Varnsdorf 1 se setkalo se značným odporem velké části občanů a starostů dotčených obcí. Foto M.D.

Tisk Tisk | E-mail E-mail