Petr Kien se vrátil po dlouhých šedesáti letech do Varnsdorfu

Tištěné noviny 10/2005 | 15. 6. 2005 | Nezařazené

Po šedesáti letech se do svého rodného města vrátil varnsdorfský rodák Petr Kien. Tento velmi talentovaný malíř, výtvarník a básník svým dílem přispěl k české kultuře sužované druhou světovou válkou. Nestačil však vytvořit víc, než co mu bylo dovoleno během velmi krátkých dvaceti pěti let jeho života. Zemřel v koncentračním táboře Osvětim jako jeden z šesti milionů Židů, společně se svou mladou manželkou Ilse a rodiči.
Jeho kresby a obrazy byly za jeho života vystaveny jen dvakrát, po jeho smrti procestovaly celý svět. K vidění byly v Bologni, Viareggiu, Castelnuo-vu, Pise, Cascive, Miláně, Římě, Janově, Turinu a v mnoha dalších italských městech. Jako součást americké expozice Seeing Trough Paradise procestovaly i několik amerických měst. Jeho dílo je permanentně zastoupeno ve stálých expozicích Památníku Terezín v Malé pevnosti a v Muzeu ghetta. Jen do jeho rodného města nezavítaly po celých dlouhých šest desítek let. Ale 10. května 2005 se Petr Kien a jeho dílo přeci jen do Varnsdorfu vrátilo. Zasloužil se o to ředitel Biskupského gymnázia ve Varnsdorfu Jiří Čunát se svými studenty, kteří pátrali po Kienově díle a jeho životě a z jejichž popudu byla ve vstupní hale varnsdorfské pobočky ČSOB otevřena výstava jeho kreseb a obrazů. Zároveň byla na Kienově rodném domě na Národní ulici č. 1862-1863 odhalena pamětní deska, kterou vytvořil Jiří Trebatický podle návrhu studentů oktávy Biskupského gymnázia Varnsdorf.

kien1

Vzpomínku na významného varnsdorfského rodáka, ale i na mnoho dalších Židů, kteří se stali oběťmi nacistické zvůle a zrůdné ideologie, zahajoval koncert dvou mladých a talentovaných umělců z Prahy, klavíristky a studentky pražské AMU Silvy Ježkové a houslisty Romana Patočky, který v současné době studuje hudbu v Berlíně. Jimi uvedená skladba Ernsta Blocha Baal Schem společně s videoprojekcí zachycující nejen Kienovo dílo, ale i depresivní prostředí židovského ghetta v Terezíně a konečné zastávky Františka Petra Kiena na jeho cestě životem v Osvětimi, byly velice sugestivní a strhující. Mnoho pozvaných hostů se neubránilo slzám dojetí.
„Petr Kien chodil do stejné školy jako my. Zemřel ve věku 25 let v Osvětimi. Zemřel, protože nechtěl žít bez svých blízkých. Dobrovolně se přihlásil do jednoho z posledních transportů do Osvětimi. Objevili jsme jeho jméno ve starých třídnicích školy, v seznamech deportovaných, ale především na jeho obrazech,…“ vysvětlují studenti oktávy Biskupského gymnázia Varnsdorf pohnutky, které je vedly k pátrání po Petru Kienovi.
Podle ředitele školy však jejich práce tímto nekončí: „Zjistili jsme, že jen ve Varnsdorfu se během války ztratilo 211 Židů. A my chceme vypátrat osudy co nejvíce z nich a vrátit je zpátky do jejich města. Zatím víme o devadesáti pěti a naše pátrání po dalších stále pokračuje,“ dodává Jiří Čunát.
Návrat Františka Petra Kiena do Varnsdorfu byl provázen velkým zájmem nejen varnsdorfské veřejnosti. Uctít jeho památku přišel i předseda federace Židovských obcí v ČR Jan Munk, zástupci katolické církve, zástupkyně Velvyslanectví státu Izrael Dita Šnajdrová, poslanec Parlamentu ČR a starosta města Varnsdorfu Ing. Josef Poláček, starosta Rumburku Ing. Jaroslav Sykáček, hejtman Ústeckého kraje Ing. Jiří Šulc a mnoho dalších.
Výstava obrazů Petra Kiena je k vidění v prostorách ČSOB Varnsdorf, Národní 512 do 31. května 2005. Otevřeno je denně od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin.

izraelka1

Zástupkyně Velvyslanectví státu Izrael v Praze Dana Šnejdrová (vpravo) odhalila spolu se studenty Biskupského gymnázia ve Varnsdorfu pamětní desku Petra Kiena na jeho rodném varnsdorfském domě. Foto gdo

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2005/06/15/petr-kien-se-vratil-po-dlouhych-sedesati-letech-do-varnsdorfu/