Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vděčíme jim za naši svobodu

Oslavy 60. výročí ukončení druhé světové války proběhly i v Rumburku

U příležitosti 60. výročí konce druhé světové války bylo v pátek 6. května na rumburské radnici vyznamenáno čtrnáct pamětníků tohoto největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva medailí k 60. výročí osvobození. Ocenění za hrdinství převzali z rukou starosty města Ing. Jaroslava Sykáčka a místostarosty Radka Engla a tajemníka okresního Českého svazu bojovníků za svobodu Miroslava Teršla.
„Nemůžeme toto významné výročí přejít mlčením,“ řekl v úvodu starosta Jaroslav Sykáček. „Musíme a chceme zdůraznit a připomenout to, co jste pro tuto zemi a pro její budoucnost udělali. Historii si musíme stále připomínat, a to i našim dětem, musíme si z ní brát poučení a varování. I dnes je svět plný válečných konfliktů, a i když neprobíhají na našem území, nesporně se našeho státu dotýkají,“ dodal Ing. Sykáček.
Vyznamenaní muži a ženy z celého Šluknovska poté poseděli při kávě a občerstvení a přátelsky, i když s trochou hořkosti a nostalgie, vzpomínali na své mládí poznamenané válkou.
Mezi vyznamenanými byl i válečný hrdina František Kašper z Rumburku, který bojoval v tehdejším Sovětském svazu, a Ladislav Kacálek, který riskoval svůj život v protifašistickém odboji v samotném srdci Německa – Berlíně a který je v současné době posledním žijícím Čechem, který byl vězněn v koncentračním táboře Oranienburg – Sachsenhausen. Kromě těchto dvou pánů byli vyznamenáni i Ing. Miroslav Baláž a Ludvík Makyš z Chřibské, pan Jiří Fejtek, Cyril Lorenc a paní Sára Pošíková z Rumburku, pan Miroslav Jemelka z Dolní Poustevny, pan Oldřich Jelínek, Jiří Tunkl a paní Libuše Voděrková ze Starých Křečan, pan Vasil Monič a Josef Vaculík ze Šluknova a pan František Voska ze Studánky.
Oslavy šedesáti let míru se z rumburské radnice přesunuly na rumburský hřbitov k památníku polských bojovníků padlých při osvobozování Rumburka v posledních dnech války a ke hrobům třiadvaceti hrdinů zde pohřbených. Památku čtrnácti Čechů, osmi Poláků a jednoho Francouze uctili věnci a květinami starosta Rumburku Ing. Jaroslav Sykáček a zástupce vojenského a leteckého přidělence polského velvyslanectví v Praze plukovník Bekier. Slavnosti se též zúčastnili členové Českého svazu bojovníků za svobodu, rumburští skauti, členové Sboru dobrovolných hasičů Rumburk a rumburské KSČM.

dostaven1

Památku těch, kteří položili své životy v boji proti fašismu, uctil položením květin a věnců k památníku bojovníků padlých ve II. světové válce vojenský přidělenec Polského velvyslanectví pluk. Bekier (uprostřed) spolu se starostou Rumburku Ing. Jaroslavem Sykáčkem (vpravo) a místostarostou Radkem Englem. Foto gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail