Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poznávejte krásy Tolštejnského panství

Mikroregion Tolštejn je sice maličké území svou rozlohou, ale veliké svou krásou a malebností. Návštěvník, který vkročí na toto území, je v okamžiku pohlcen panenskou přírodou nezničenou průmyslem, plnou křišťálově svěžího a čistého vzduchu, nevšedních krás, přírodních zajímavostí a zvláštností.
Kromě toho z každého koutku lesa, z každého údolí nebo skály dýchne na návštěvníka historie stará stovky let. A ten, kdo pokorně prochází zdejšími lesy, může snadno podlehnout iluzi a zničeho nic zaslechnout dusot kopyt loupeživých rytířů, kteří se do dějin Tolštejnska zapsali krvavou stopou, nebo řičení zbraní vojsk snad všech evropských zemí, která při svých válečných taženích z jedné strany Evropy na druhou procházela právě tímto krajem. Nelze ani nevidět podivné mužíčky, kteří ještě dnes chrání vchody do podzemních úkrytů plných pokladů, křehké víly tančící u studánek a potůčků, kterými je zdejší krajina protkána jak stříbrnými nitkami. K romantickým představám zvou i vesnické domečky, ve světě ojedinělé svou podstávkovou architekturou, za jejichž okny se ještě před sto lety tkaly jemné látky a krajky, navlékaly korálky, vyráběly knoflíky a předly tenoučké nitě.
Tento kraj má svou jedinečnou atmosféru, atmosféru absolutního klidu a míru a sounáležitosti člověka s velikou matkou přírodou. Majestátnost a dokonalost zdejší přírody člověka uchvacuje a vede k pokoře a úctě před řádem, který tuto nádheru stvořil. Právě pro „ctnosti“ a skvosty zdejšího kraje, které je naší povinností chránit a pečovat o ně, byly na zdejším území vytvořeny tři chráněné oblasti – Národní park České Švýcarsko, CHKO Labské pískovce a CHKO Lužické hory.
Milý návštěvníku, navštiv tento kraj a nech se unášet jeho krásami. Užívej si ho plnými doušky, čerpej z něj sílu a energii, relaxuj. Jsi vítán!

Tisk Tisk | E-mail E-mail