Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Již teď se Šluknovsko připravuje na letní turistický svátek

Po dlouhých devatenácti letech se bude v příštím roce v České republice konat Letní turistický sraz, setkání několika tisíc turistů z Čech, Moravy, ale i ze zahraničí. Naposledy se Letní turistický sraz konal v roce 1987 v Mostě. Dnes se Klub Českých turistů rozhodl obnovit tuto tradici a pro svůj start si nemohl vybrat vhodnější místo než je oblast Českého Švýcarska a Šluknovského výběžku.

„Přihlásili jsme se do konkurzu na pořádání Letního turistického srazu a vyhráli ho nejen proto, že máme na Ústecku silnou turistickou základnu, ale i proto, že zdejší příroda je krásná a bohatá a to skýtá záruku na kvalitní přípravu a zajištění programu. Turistům máme co nabídnout,“ vysvětluje předseda oblastního výboru KČT Ústeckého kraje Josef Rychnovský. Jedním dechem však dodává, že příprava tohoto turistického svátku bude velice náročná a nákladná. „Nebude to jen sraz českých turistů, ale bude to akce rozsáhlá a mezinárodního významu. Turistika je lidový a velmi oblíbený sport pro všechny a pro nás je velká pocta připravit tuto akci a zahájit tak novou tradici turistického setkávání,“ tvrdí Josef Rychnovský.
Letní turistický sraz se bude konat v srpnu příštího roku, ale již dnes se přípravy na tuto akci pomalu rozjíždějí. Vždyť na turisty čeká etapový pochod Českým středohořím, cykloturistická jízda Českým a Saským Krušnohořím, mototuristická jízda Ústeckým krajem s cílem v Krásné Lípě. V rámci LTS se bude konat již 24. ročník dálkových pochodů Skalními hrádky Labských pískovců, turistické výlety a vycházky do CHKO Labské pískovce a Lužické hory. Turisté také budou moci proputovat celým Tolštejnským panstvím, Národním parkem České Švýcarsko, připraveny pro ně budou i poznávací zájezdy na Děčínsko a do Saského Švýcarska. Budou se proplétat bludištěm Tiských stěn nebo kamennými městy, užijí si plavbu divokými soutěskami, a to Divokou i Tichou. V Sasku vystoupají na nedobytný hrad Königstein, skalní města Schramstein a Bastei, navštíví zámek Moritzburg, ve kterém byla natočena nezapomenutelná Popelka, v Drážďanech se projdou historickým centrem a legendárním Zwingerem. Z Pirny do Bad Schandau budou po Labi cestovat parníkem. Výčet všech akcí a zajímavých výletů je velmi dlouhý a pestrý. Kromě toho organizátoři LTS pro turisty navíc připravují bohatý doprovodný program s řadou přednášek, výstav a kulturních akcí. Pro vášnivé turisty bude zajištěno plnění oblastních a tématických odznaků Ústeckého kraje a plnění podmínek IVV. Nebude chybět k prodeji řada suvenýrů, map, průvodců a turistických známek, ale ani podrobného katalogu ubytovacích zařízení a služeb.
Do příprav LTS se zapojují i města a obce Šluknovska. Hlavní tíže bude ležet na Krásné Lípě a na Jiřetíně pod Jedlovou, odkud a kam budou téměř všechny akce směřovat. Ale na své si přijdou i ostatní města, jelikož každému z nich bude zasvěcen jeden turistický den. Turisté tak zavítají do Dolní Poustevny, nejsevernějšího místa Čes-ké republiky, v Rumburku navštíví Památník Rumburské vzpoury a rozhlednu na Dýmníku, ve Varnsdorfu Hrádek a v Jiřetíně pod Jedlovou Tolštejn. Jejich cesta je zavede i do Děčína na Pastýřskou stěnu a rozhlednu Děčínský Sněžník, ve Šluknově navštíví arboretum, v Mikulášovicích rozhlednu Tanečnici. Krásná Lípa je ze své náruče nepustí dva dny, během kterých se turisté projdou Skalními hrádky Labských pískovců, vyšplhají na rozhlednu na Vlčí Hoře a projdou si i Köglerovu naučnou stezku.
Do jednotlivých míst startů a cílů bude zajištěna doprava zvláštními linkami historického vlaku a ekoautobusy s přívěsy na jízdní kola.
Bylo by chybou odjet ve dnech 5. až 13. srpna 2006 na dovolenou mimo Šluknovsko. To nejkrásnější a nejzajímavější, co tento kraj nabízí, bude otevřeno všem návštěvníkům odsud i z daleka, a to v hojné míře.

Tisk Tisk | E-mail E-mail