Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Panika z ptačí chřipky je zbytečná

Obyvatelé Ústeckého kraje, kteří sledují v denním zpravodajství se znepokojením informace o výskytu tzv. ptačí chřipky v podobě nakažlivé pro člověka, mohou být klidní. V našem regionu ani v České republice a sousedících státech dosud nebyl výskyt tohoto onemocnění zaznamenán, konstatovali mimo jiné účastníci úterního (25. 10. 2005) jednání Krajské nákazové komise v Ústí nad Labem.
Onemocnět ptačí chřipkou je v této době stejně pravděpodobné, jako být zasažen padajícím meteoritem. Ze statistik vyplývá, že během tohoto roku onemocnělo v Asii 60 osob ptačí chřipkou, což je velmi mizivé procento, vezmeme – li v úvahu, že v této oblasti žije téměř jeden a půl miliardy obyvatel. Na celém světě bylo nakaženo tímto virem sto lidí ze šesti miliard, a to opravdu nejsou čísla nijak alarmující. Přenos byl zatím prokázán z nemocného zvířete na člověka jen v těch případech, kdy byl člověk v delším a nechráněném kontaktu se zdrojem infekce. A lze předpokládat, že v civilizované společnosti, kde lidé dodržují základní hygienické návyky, netrpí decimující podvýživou a mají k dispozici kvalitní lékařskou pomoc s dostatkem vhodných léků, je rozvoj této infekce téměř nemožný.
V našich ani okolních zemích nebyla tato nákaza prokázána. Virová onemocnění drůbeže, při kterých je někdy zaznamenán i větší úhyn drůbeže, jsou celkem běžná v každém ročním období. Nenahání však chovatelům takový strach, jako virus ptačí chřipky s označením H5N1, protože nejsou na člověka přenosná.
Proti zavlečení viru H5N1 do České republiky udělala Státní veterinární správa ČR razantní kroky a v současné době je riziko onemocnění ptačí chřipkou mezi drůbeží i mezi lidmi mizivé. Pro všechny případy a hlavně pro klid chovatelů drůbeže však doporučují odborníci dodržovat určitá pravidla, která snižují možnost vzniku infekce na minimum:
- v platnosti je zákaz dovozu drůbeže, ptáků, vajec a neošetřeného peří ze zemí mimo Evropskou unii,
- doporučuje se zamezení vstupu do chovů nepovolaným osobám, zasíťování oken a větracích otvorů a užívání dezinfekčních rohoží před vstupy do chovných prostor,
- v případě hromadného úhynu drůbeže nebo i volně žijícího ptactva se doporučuje nahlásit tuto skutečnost příslušné krajské nebo okresní hygienické stanici nebo Státní veterinární správě,
- chovatelům drůbeže se doporučuje každodenní kontrola zdravotního stavu drůbeže, zejména nechutenství, nosnost vajec a zvýšený úhyn drůbeže.
V případě zjištěných potíží je třeba informovat veterináře.
Člen Rady Ústeckého kraje Antonín Terber doporučuje chovatelům drůbeže a jiných opeřenců nechat se očkovat proti chřipce. Podle jeho zjištění by měl být na Ústecku protichřipkové vakcíny dostatek.

Tisk Tisk | E-mail E-mail