Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Projekt Cesta řemesel nabídne netradiční využití volného času

Ve Šluknovském výběžku se během léta mapovala tradiční i nová řemesla. Koncem října vyjde Katalog řemeslníků Šluknovského výběžku a skládačka o Cestě řemesel sasko-českou Krajinou podstávkových domů.
Zájemcům, kteří se jimi nechají inspirovat, nabídnou nové způsoby využití volného času nebo tip na netradiční dovolenou. Projekt Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska, který vznikl na podporu cestovního ruchu a oživení řemesel v krajině podstávkových domů, byl v letošním roce podpořen Evropskou unií stopadesátitisícovým grantem ze Společného fondu malých projektů PHARE CBC. Do projektu je zahrnut celý region na pomezí Čech, Německa a Polska, který je spojen společnou minulostí a ojedinělým dokladem kulturního dědictví – dřevěným podstávkovým domem. 
„Cílem Cesty řemesel je sladit cestovní ruch s řemesly. Oslovené podniky turistům nabídnou ukázkové dílny a netradiční využití volného času. Navázali jsme na obdobný projekt, který od roku 2004 probíhá v sousedním Sasku,“ 
vysvětluje Filip Mágr, koordinátor projektů Společnosti TUR.
V první etapě rozsáhlého projektu Cesta řemesel Krajinou podstávkových domů došlo ke zmapování zájmu řemeslných dílen ze Šluknovského výběžku. „Výsledkem projektu je vícejazyčná skládačka o projektu a katalog řemesel. Turisté v něm najdou seznam tématických tras tradičních i nových řemesel, na nichž si vlastnoručně vyzkouší zhotovení řemeslného výrobku. Podle zájmu se mohou vydat za uměleckými kováři, truhláři, keramiky, skláři a dalšími řemeslníky. Do projektu se zapojilo pět desítek řemeslníků z celého Šluknovského výběžku,“ uvedl Filip Mágr.
Katalog řemeslníků a podniků zastoupených v projektu bude od konce října k dispozici v informačních centrech Šluknovského výběžku a na http://www.sluknovsko.unas.cz/.

Tisk Tisk | E-mail E-mail