Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mandava 2005 – sborník o historii českého a saského příhraničí

Zájemcům o historii Šluknovského výběžku a saského příhraničí je určena nová vlastivědná publikace Mandava 2005. Veřejnosti se poprvé představila během 3. Regionálního knižního minitrhu ve Varnsdorfu v sobotu 5. listopadu.
Vlastivědné čtení z Varnsdorfu, Šluknovského výběžku a saského příhraničí vydala za finanční podpory Evropské unie Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska a Kruh přátel muzea Varnsdorf v rámci projektu Spolupráce českých a saských muzeí.
Přátelé regionální historie a vážní zájemci o tuto publikaci ji získají v muzeích zapojených do projektu Spolupráce česko-saských muzeí, např. ve Varnsdorfu a Rumburku. Na pultech knihkupectví se neobjeví, jelikož sborník byl vydán jako neprodejný.
Název sborníku Mandava odkazuje na stejnojmennou říčku, pramenící ve Šluknovském výběžku, která třikrát překračuje česko-německou hranici a nakonec se v Žitavě vlévá do Nisy.
Česko-německý almanach vlastivědných příspěvků z obou stran hranice vyšel v nákladu 2.000 kusů. Sborník má 282 stran, obsahuje vlastivědné příspěvky zaměřené na Varnsdorfsko, Šluknovský výběžek a Horní Lužici a jeho součástí je i Ročenka KPMV. Sborník Mandava 2005 vyšel v rámci projektu Spolupráce českých a saských muzeí, který letos získal finanční podporu ze Společného fondu malých projektů PHARE CBC ve výši 240.000 Kč. Organizačně ho zajišťuje Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska, Kruh přátel muzea Varnsdorf a na německé straně Spolek pro rozvoj hraničního regionu Horní Mandava/prameny Sprévy. Cílem projektu je prezentovat muzea podél hranice a přiblížit turisticky zajímavé oblasti obou regionů a vzájemně poznávat jejich dějiny.

Tisk Tisk | E-mail E-mail