Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zeleň na městském hřbitově v Krásné Lípě prošla kompletní rekonstrukcí

Krásná Lípa • Závěrem minulého roku byla dokončena kompletní rekonstrukce zeleně městského hřbitova v Krásné Lípě. Rekonstrukce zeleně je jedním z mnoha projektů, které směřují k celkové obnově této části města. „Hřbitov je nedílnou součástí 13hektarového městského parku, jehož rekonstrukce letos pokračuje třetím rokem a v červnu bude dokončena. Je to v podstatě unikátní mohutný klín zeleně zasahující z Kamenné Horky téměř až k náměstí,“ uvedl Jan Kolář, tajemník městského úřadu a zároveň hlavní realizátor projektů obnovy zeleně v Krásné Lípě.
Práce na revitalizaci městského parku, který hřbitov obklopuje, budou pokračovat opět na jaře a do konce tohoto roku by měli mít obyvatelé a návštěvníci města k dispozici zcela zrenovovaný areál, který bude sloužit jak k aktivnímu odpočinku při procházkách, tak například k poslechu hudby v novém zahradním altánu či poučení v geologické expozici.
Pozornost by si zasloužila i rekonstrukce nejzajímavější stavby celého areálu, architektonicky a technicky unikátního mausolea rodiny Dittrichovy z roku 1889. „Hrobka, včetně unikátní kotelny, je ve velmi špatném stavu, navíc v režimu památkově chráněného objektu. Není momentálně v silách města zajistit financování rekonstrukce pouze z vlastních zdrojů“, říká Jan Kolář. Autorem projektů obnovy zeleně v Krásné Lípě je přední český zahradnický odborník a dendrolog Ing. Karel Hieke. „Je stěžejní osobou komplexní obnovy městské zeleně. Naše více než dvanáctiletá spolupráce mění tvář města na dlouhá desetiletí. A jednoznačně k lepšímu,“ uvedl Kolář.

krchov1

Rekonstrukce zeleně hřbitova v Krásné Lípě probíhala 2 roky, na celkové rozloze 1,24 ha bylo vysázeno 443 stromů a 624 keřů a byly upraveny i vnitřní komunikace a technické zázemí. Celkové náklady projektu činily 735.000 Kč a na jeho realizaci získalo město dotaci ve výši 80 % od Státního fondu životního prostředí ČR.

Tisk Tisk | E-mail E-mail