Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Krásná Lípa má být na co pyšná

Projíždí-li turista Krásnou Lípou, na první pohled získá příznivý dojem. Upravené a čisté komunikace, parková úprava všech zelených prostranství, opravené domy a po celý rok rozzářená košatá lípa na Křinickém náměstí. Ale to je jen viditelná špička pověstného ledovce, daleko širší objem aktivit krásnolipské radnice se návštěvníkovi města naskytne až na pohled druhý, ve chvíli, kdy hledá informace, chce se najíst, či ubytovat, bavit, sportovat nebo se věnovat rekreaci a turistice. Právě pro uspokojení turistů, kteří navštíví Krásnou Lípu jako město i jako centrum Národního parku České Švýcarsko, bude v tomto roce realizován rozsáhlý projekt s názvem Centrum Českého Švýcarska, a to v hodnotě 160 milionů korun. Financován je z prostředků EU, státu a cca 10 % účastí města. Jeho součástí je pět samostatných podprojektů, z nichž největším je výstavba Infocentra Českého Švýcarska, nového domu na Křinickém náměstí. V něm bude zřízeno návštěvnické centrum s velkou expozicí, vzdělávací středisko, videosál, ubytovna pro lektory a školitele.
Jeho cílem bude vzdělávání široké veřejnosti v oblasti ekologické výchovy a ochrany přírody. Dům bude vybaven unikátním systémem vytápění a zacházení s energiemi podle nejnovějších ekologických hledisek, například slunečními kolektory nebo ekologickými způsoby zateplení domu i oken. Další částí projektu Centra Českého Švýcarska je Středisko služeb pro návštěvníky, které právě vzniká v nově rekonstruované budově bývalého továrního objektu v centru města.
Široká veřejnost zde bude mít k dispozici kromě kavárny a galerie i posilovnu, saunu, solárium, maséra a další služby. Pro sportovce je určen sportovně rekreační areál, třetí z cílů krásnolipské radnice. Nová nafukovací sportovní hala s trampolínou, tenisovými kurty a hřištěm pro děti, první etapa tohoto podprojektu, již od nového roku slouží široké veřejnosti. V rekonstruované tělocvičně – Sokolovně, bude vybudována jedna z největších umělých horolezeckých stěn v republice a horská lanovka, pro sportování pod širým nebem je určeno víceúčelové hřiště s tartanovým povrchem. Na své si přijdou i turisté. Do konce roku bude pro ně připravena Köglerova naučná stezka Krásnolipskem, přírodní historická stezka do Lužických hor, Labských pískovců a NP České Švýcarsko. Dvacetikilometrová trasa spojí Krásnou Lípu s Vápenkou, Kyjovem, Vlčí Horou, Zahradami a Sněžnou.
Pátou součástí velkorysého projektu Centra Českého Švýcarska je vybudování Integrovaného komunikačního centra města Krásné Lípy. Jednoduše řečeno, cyklistické a pěší komunikační spojky, jakéhosi kříže v centru města vedoucího z náměstí kolem rybníku Cimrák, přes Pražskou ulici do Dukelské. Druhé rameno kříže povede od tělocvičny přes hráz rybníka a městský park až k fotbalovému hřišti.
Vedení krásnolipské radnice však nehodlá zůstat jen u tohoto projektu. Již dnes probíhají přípravy na komplexní rekonstrukci základní školy, požární zbrojnice, veřejné zeleně v městském parku i na hřbitově a na rekonstrukci Křinického náměstí a dalších komunikací. V minulých letech vyrostlo v Krásné Lípě 120 bytových jednotek a dva domy s pečovatelskou službou, nyní chce radnice investovat do vybudování inženýrských sítí vhodného pozemku pro individuální výstavbu rodinných domků. Slabou stránkou tohoto města je nedostatečné ubytování pro turisty a návštěvníky NP České Švýcarsko. Ale i s tím se chtějí krásnolipští vypořádat a kromě kvalitního kempu a motelu chtějí v příštích letech vybudovat penzion a hotel, jejichž pohodlí a služby by uspokojily i nejnáročnější klienty.
O nápady a chuť je realizovat nemá vedení krásnolipské radnice nouzi. Přesto jim něco chybí. Když se zeptáte starosty Zbyňka Linharta, co by Krásná Lípa potřebovala, bez váhání odpoví, že miliardu korun. Podle dlouhého seznamu připravovaných akcí je zřejmé, že by si i s touto částkou určitě věděl rady.

Tisk Tisk | E-mail E-mail