Výstava dekorovaného skla

Tištěné noviny 05/2006 | 20. 3. 2006 | Nezařazené

Soukromá firma SKLOLUXUS a Dům kultury Šluknov Vás srdečně zvou do výstavní síně Domu kultury Šluknov na PRODEJNÍ VÝSTAVU DEKOROVANÉHO SKLA. Výstava je přístupná od pondělí do pátku v době od 8 do 15 hodin a v sobotu od 10 do 12 hodin a potrvá do 24. 3. 2006.

Soukromá firma „SKLOLUXUS“ se sídlem na Mělníku a provozovnou s prodejnou v Mikulášovicích byla založena v 80. letech minulého století Josefem Horákem jako první toho druhu vedle jediného gigantu – Bohemia Crystalexu Nový Bor. V dobách největšího odbytu zaměstnávala na 25 lidí. Po odchodu zakladatele firmy do důchodu tuto převzal jeho syn Petr.
Z mikulášovické dílny vychází sklo vysoké kvality a ve velice širokém sortimentu dle vlastních dekorů nebo na přání zákazníka podle předložených návrhů.
Nejčastěji používanou technologií je malování, vysoký smalt (kdy malba vystupuje několik milimetrů ze skla) a rytí. Velice často se používá i speciálních sklářských obtisků s různými tématy.
Často žádanými výrobky na objednávku bývají například maturitní sklenice, poháry na různé sportovní a společenské akce, sklo s věnováním v různé podobě či suvenýry určené pro místa hojně navštěvovaná turisty.
Veškeré práce jsou prováděny ručně a mnozí dekoratéři jsou pokračovateli několika generací v tomto oboru.
Nejčastější dekor – vysoký smalt, je na čisté sklo nanášen ve čtyřech až pěti vrstvách, kdy každá z těchto vrstev se musí zvlášť vypálit ve sklářské peci při teplotách okolo 530°C. Často se používá pravé tekuté, 14karátové zlato, které vlastně určuje cenu těchto výrobků.
Zákazníci, kteří si přijdou do Mikulášovic vybrat výrobek do zdejší vzorkové prodejny, mohou celý výrobní proces zhlédnout při malé exkurzi v dílně, při které se jim dostane i odborného výkladu. Nákupní ceny v této vzorkovně jsou velkoobchodní.
Firma Skloluxus vyvezla své výrobky do celé řady zemí, například do USA, Egypta, Kanady, Vietnamu, Libye, Thajska, Hong-Kongu, Austrálie nebo do celé řady zemí v Evropě.
Sklo zde vyrobené bylo prezentováno na výstavách v Brně, Salzburgu, Vancouveru, Lipsku, Káhiře.
Výrobci věří, že jejich práce přinesla radost těm, kteří jejich výrobky vlastní. Jsou mezi nimi i politici Václav Havel a Helmut Kohl, nejlepší fotbalista Evropy 1963 Eusébio z Portugalska, hokejový mistr světa Dušan Salfický, fotbalista Chovanec a další. Výsledková listina 1. ročníku soutěže Kouzelné flétničky

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2006/03/20/vystava-dekorovaneho-skla/