Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zařadí se Krajina podstávkových domů do seznamu UNESCO?

Území Šluknovského výběžku se možná dostane do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je totiž součástí Krajiny podstávkových domů (Umgebindeland), architektonicky cenného regionu na pomezí Čech, Německa a Polska. Zařazení Krajiny podstávkových domů na seznam UNESCO bude věnována mezinárodní konference, která se uskuteční 6. března 2006 v areálu vysoké školy v Žitavě.
Organizátorem německo-polsko-české konference „Šance a rizika Krajiny podstávkových domů do světového kulturního dědictví UNESCO“ je Landkreis Löbau-Zittau. Na březnové konferenci by měla být vypracována strategie zástupců Čech, Německa a Polska pro další postup.
Podstávkové domy jsou unikátními zástupci lidové architektury a výrazně ovlivňují charakter místní krajiny. Najdeme je v regionu severních Čech, Horní Lužice a Dolního Slezska. Záchranu a propagaci této historické kulturní krajiny inicioval Landkreis Löbau-Zittau prostřednictvím projektu Krajina podstávkových domů. Ve Šluknovském výběžku se tématu podstávkových domů dlouhodobě věnuje Spolek přátel Krásnolipska a Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska (TUR).

domek

„Z původních desítek tisíc podstávkových domů se jich do dnešní doby dochovalo pouze několik tisíc. Jedná se o roubené domy, u nichž je horní patro podpíráno předsazenou dřevěnou konstrukcí – tzv. podstávkou,“ vysvětluje Mgr. Filip Mágr ze Společnosti TUR. Nezisková organizace se sídlem v Lipové čp. 424 se od roku 2002 snaží zachránit podstávkový dům ze začátku 19. století. V rozlehlém domě by mělo být umístěno informační centrum a poradenské středisko pro podstávkové domy. Dále mezinárodní setkávací centrum, expozice lidové architektury, dílna tradičních řemesel, obecní knihovna, turistická ubytovna a půjčovna kol.

Tisk Tisk | E-mail E-mail