Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Fukovský výběžek ožívá

Šluknov • Malý kousek České země vysunutý do Německa, z něhož v šedesátých letech zmizely poslední známky života, se pomalu probouzí k životu. Kdysi zde stála prosperující vesnice Fukov, která byla vysídlena, domy zbořeny a jejich základy zaorány. Desítky let sem mohli chodit jen vojáci a strážci hranic, nyní se sem pomalu vracejí turisté, cyklisté, houbaři a milovníci panenské přírody.
Ze Šluknova do Fukova a k sousednímu německému Oppachu vede jen úzká, prašná silnička, ale to by se již v tomto roce mělo změnit. Z iniciativy Ústeckého kraje by se měly všechny silnice vedoucí k bývalým i současným hraničním přechodům rekonstruovat. A jednou z nich je právě silnice mezi Fukovem a Oppachem.
Podle tiskového mluvčího Ústeckého kraje Františka Janačíka je zahájení rekonstrukce, jejímž cílem bude zprovoznění silničního hraničního spojení Fukov – Oppach, naplánováno již na tento rok. Rekonstrukce, která by měla stát přibližně 30 milionů korun, bude dokončena v roce příštím. Za tyto prostředky bude část silnice obnovena, na stávající vozovce silnice III/2663 dojde k opravě živičného povrchu, odvodnění podloží, odstranění náletových dřevin, vyčištění příkopů a zpevnění krajnic. Do této částky je zahrnuta i oprava dvou mostů. Jeden z nich vede přes německou železniční trať, druhý spojuje Fukov s Oppachem přes řeku Sprévu. Na této silnici nebude zřizován hraniční přechod, pouze bude obnoveno silničního spojení mezi dvěma státy, které budou moci po přistoupení ČR k tzv. Schengenským dohodám využívat motoristé obou zemí s vozidly do 3,5 t.

Tisk Tisk | E-mail E-mail