Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Krásná Lípa zavedla biče na neplatiče

Krásná Lípa • Známým sloganem „neživíš – nepřepínej“ z jednoho českého filmu se inspirovali na radnici v Krásné Lípě v boji s neplatiči z řad občanů města, jen ho poněkud pozměnili na konečné „neplatíš – nežádej“.
Zavedenou tradicí se zde stala skutečnost, že člověk, který má vůči městu nesplacené závazky, nemůže počítat s úspěchem, pokud žádá např. o pronájem pozemku nebo bytu. „Takovým lidem v žádném případě nevyhovíme, přednost dostanou vždy žadatelé bez dluhů,“ uvádí tajemník Městského úřadu Krásná Lípa Jan Kolář.
Na konci minulého roku dlužili občané a v menší míře i firmy městu více než 2 miliony korun, tři čtvrtiny z této část-ky činily pohledávky za nájemné a svoz odpadu. „Někteří naši obyvatelé neplatí vůbec žádné služby a snad si ani neuvědomují, jak škodí nejen ostatním, ale především sobě. Vždyť na každého jednou dojde,“ připomíná Jan Kolář.
Krásná Lípa, která se za poslední roky stala přirozeným centrem Českého Švýcarska, si buduje velmi dobré jméno aktivitou svého vedení, a proto se snaží řešit i problémy s neplatiči. Kromě výše zmíněných omezení při žádostech o „cokoliv“ se radnice obrátila i na profesionální firmu na vymáhání pohledávek. „Dobrou zprávou je, že díky této spolupráci dluhy nerostou, bohužel se však také nezmenšují, protože stále vznikají nové. Je to začarovaný kruh, ale je také otázkou, zda to může při současné vysoké úrovni nezaměstnanosti a sociální skladbě obyvatel vypadat jinak,“ konstatuje Jan Kolář s tím, že boj s dluhy ve městě rozhodně nevzdávají a chystají i nové „biče na neplatiče.“
I přes problémy s neplatiči a jinými nepřizpůsobivými občany se Krásná Lípa úspěšně rozvíjí a život ve městě se zkvalitňuje. „Snažíme se neustále budovat nová zařízení pro občany i návštěvníky Krásné Lípy. Ve městě vznikají sportoviště i byty, rekonstruujeme domy i parky. Naším cílem je udělat z Krásné Lípy lepší místo pro život slušných lidí, kterých je zde naštěstí drtivá většina,“ dodal Jan Kolář.

Tisk Tisk | E-mail E-mail