Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Strašák jménem Ptačí chřipka

Největším strašákem je v současné době ptačí chřipka. Přichází jaro a začnou se vracet ptáci z jižních zemí. Na základě toho jsem se již stala svědkem rozhovorů lidí, že jakmile se oteplí a oni mají doma nějakého exotického ptáčka, tak že jej vypustí ven napospas přírodě. Připadá mi to nesmyslné a hrozné. Uvědomme si, že takovýto „chovatel“ vlastně pošle svého doposud milovaného papouška na jistou smrt. Ptáci, kteří jsou odchovaní doma nebo ve voliérách nejsou vůbec připraveni na život v přírodě, protože si sami neumí obstarat krmení a navíc neznají své přirozené nepřátele, jako jsou poštolky, káňata a jiní dravci, ale také kočky a psi, protože někteří ptáci na ně byli zvyklí z domova. Ptačí chřipka se zatím objevila pouze u vodního ptactva, zvláště labutí, kachen, hus a drůbeže v zemích, kde jsou většinou povětrnostní podmínky jiné než u nás a většinou na pobřeží u moří. Je samozřejmé, že pokud uvidím uhynulého ptáka, tak na něj nesmím sahat, ale je mou povinností zavolat hasiče nebo veterináře, kteří jsou pro odstranění těchto uhynulých ptáků vyškolení a vybavení.
Ale vraťme se k našim exotům. Tito ptáci většinou s venkovním prostředím vůbec nepřijdou do styku a chovatelé, kteří mají voliéry s většími exoty, je mají dostatečně ochráněné proti nákaze už proto, že mnohdy jejich ptáci mají dost vysokou hodnotu, což by pro chovatele byla dost velká finanční ztráta, kdyby musel celý chov zlikvidovat. Ale chovatelé, které znám, jsou velmi zodpovědní a o své svěřence se vzorně starají. I já k nim mnohdy chodím pro rady. Já osobně chovám exoty již téměř 30 let a zatím bez problémů odchovávám doma i mladé andulky. Velmi důležitá je hygiena. Klece se musí denně čistit. Na dno klece dávám kuchyňské papírové utěrky bez tisku, a tak mám podle trusu i možnost denně kontrolovat zdravotní stav ptáků. I krmivo je třeba kupovat kvalitní ve specializovaných prodejnách. Denně se musí mýt krmítka i napáječky, denně dávat čerstvou vodu. Já používám buď vodu balenou nebo si večer vodu převařím a ráno ji používám do napáječek a koupelniček na všech klecích. Nesmí chybět čistý písek a grit, sépiová kost a v zimě i zelenina a ovoce. Používám mrkev strouhanou, nebo plátky jablka. Nespotřebované krmení je nutné vyhodit. V létě podávám ptáčkům pampelišku, sedmikrásky a jiné traviny, větvičky k okusu z ovocných stromů, břízy nebo lísky, ale vždy důkladně omyté v teplé vodě a odkapané. Tak máte zaručeno, že se žádné viry k našim „miláčkům“ nedostanou. Pouze je mi líto, že letošní sezonu nemohu brát ptáky ven na slunění, protože nemám místo, kde by mohli být pod střechou, takže se budou muset slunit doma při otevřeném okně, ale nesmí se dostat do průvanu. Ten je pro ně nebezpečný.
Dostatek vzduchu a čistota vaše exoty ochrání a nemusíte se vůbec ptačí chřipky obávat.
Přeji všem zodpovědným chovatelům hodně úspěchů a hlavně zdravý chov. Vždyť si uvědomme, že ptačí chřipku vám mohou domů donést i kočka nebo pes, který přišel s virem do styku. Pokud se budete chtít ptáčka opravdu zbavit, je lepší kontaktovat někoho z chovatelů nebo prodejny Zverimexu, kde (pokud budete mít zdravý kus) rádi vašeho papouška odkoupí a jistě se najde jiný zájemce. Jen je prosím nezabíjejte a nepouštějte na jistou smrt. To jej raději někomu darujte. Ještě jednou děkuji všem chovatelům za zodpovědný přístup k exotickému ptactvu, mnohdy, aniž by o tom sám majitel věděl, i velmi vzácnému.

Tisk Tisk | E-mail E-mail