Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V dubnu bude probíhat vakcinace lišek proti vzteklině

Od středy 19. dubna 2006 po dobu 4 dnů bude probíhat v okresech Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem opět vakcinace volně žijících lišek. Návnady budou shazovány letecky, plošně po celém území vyjmenovaných okresů. K vakcinaci bude použito 40.320 vakcinačních dávek uložených v návnadových kapslích.
K imunizaci lišek dochází při pozření shozených návnad s vakcinačním virem. Návnady se budou aplikovat do přírody v množství 35 dávek na 1 km2. Očkovací látka obsahuje oslabený virus vztekliny, který po styku se sliznicí tlamy a hltanu lišky navodí imunitu (stav chráněnosti). Liška, která rozkousala vakcinační návnadu, se stává k nákaze odolná a dále ji tedy nemůže šíří. Imunita po vakcinaci nastupuje za 21 dní a trvá přibližně jeden rok.
Návnady jsou vyrobeny z rybí moučky a tuku, v nich je zalisovaná plastiková ampule, která obsahuje účinnou očkovací látku (oslabený kmen vztekliny SAD – Bern).
V období kladení vakcíny se doporučuje omezit vycházky do volné přírody, především se psy, a v případě nálezu kapsle se jí nedotýkat a zabránit v tom především dětem. V případě, že dojde k manipulaci s kapslí a potřísnění očkovací látkou, je třeba si důkladně umýt ruce mýdlem a v případě poranění při manipulaci vyhledat lékařské ošetření. Psům pozření vakcíny neškodí, ale také je neimunizuje.

Žádáme občany, aby se nalezených návnad zbytečně nedotýkaly!

Za tři týdny po skončení vakcinace bude zahájeno vyšetřování ulovených nebo uhynulých lišek. Toto je nezbytné z epizoototologického hlediska. Vyšetřování proběhne ve všech okresech ČR (bez ohledu na provádění orální vakcinace) v optimálním počtu 10 lišek na 100 km2 tak, aby bylo pokryto celé území státu. Pro kontrolu orální vakcinace a epizootologického sledování je potřeba na území celé ČR vyšetřit kolem 8.000 lišek. V tomto roce bude vypláceno „vzorkovné“ ve výši 350,- Kč za odevzdanou lišku. Lišky k laboratornímu vyšetření budou přijímány od 15. května 2006 na všech inspektorátech Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj.

Tisk Tisk | E-mail E-mail