Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výtvarnice ze severu Čech vystavují své práce v Galerii Loretánské

První letošní akcí v Galerii Loretánské bude prodejní výstava pěti výtvarnic, které žijí a tvoří na severu Čech. Převážně jsou to členky Spolku přátel výtvarného umění v Rumburku.
Paní Michaela Leberová potěší návštěvníky keramickými výrobky ze své rumburské dílny. Vytváří kachle s obrazy inspirovanými převážně náboženskou tématikou. Pro autorku, věřící křesťanku, je Písmo bohatým zdrojem motivů. Velkou inspirací je pro ni také příroda. Častým motivem jejích obrazů jsou stromy a malí ptáčci.
Stará technika podmalby na sklo kdysi patřila k hlavní výzdobě chalup a kapliček. A právě toto umění nám svou tvorbou přibližuje paní Barbora Štísová. Znázorňuje tak hlavně jednoduché náboženské motivy. Velice milé jsou i její malby na dřevo. Tyto obrázky dýchají „starými zlatými časy“ a v dnešní přetechnizované době jistě každého pohladí. Paní Barbora vystudovala SUPŠ v Praze, obor užitá malba. Pracovala jako restaurátorka – pozlacovačka. Připomeňme, že se podílela na obnově Španělského sálu na Pražském hradě, při restaurování Obecního domu i při obnově několika kostelů. Zdobila také repliky starobylého nábytku, které jsou k prodeji v Národopisném muzeu v Praze. Její obrazy můžeme obdivovat i v pražských galeriích Alfa, U Zrzavého kocoura a v Modré galerii.
Výstava, kterou vám představujeme, bude skutečně pestrá. Svědčí o tom i výtvory sester Jany Drdové a Zdeny Menclové. Malované hedvábí – drobné obrázky, šály, šátky, polštáře – vše s přírodními motivy – květinami, lístky, zvířaty. Obě sestry vystudovaly sklářskou školu v Železném Brodě. Paní Jana Drdová se navíc věnuje ještě jiné zajímavé tvorbě – ikonografii. Především dámy potěší malá módní přehlídka originálních oděvů od Hany Štroblové z Nového Boru. Slečna Hanka absolvovala kurz uměleckého zpracování textilu. Už šest let se věnuje hlavně barvení, batice, sítotisku, ale i tkaní látek a používá výhradně přírodní materiály. Na výstavě představí jarní a letní modely.
Výstavu můžete navštívit po celý duben, ale srdečně vás však zveme na vernisáž, která se uskuteční v pátek 31. března v 17.00 hodin.

Tisk Tisk | E-mail E-mail