Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Budou letos silnice na Šluknovsku sjízdné?

Výtluky a díry na krajských silnicích II. a III. třídy na Šluknovsku již bohužel překvapí málokoho. Ne příliš kvalitně provedené opravy z minulých let, náročná zimní údržba, nepříznivé kli-matické podmínky a v neposlední řadě i velké zatížení těžkými nákladními vozy projíždějícími Šluknovskem si vždy ke konci zimy vybírají svou daň. Výtluky na silnicích se množí jak houby po dešti a jejich rozsah, co do plochy i hloubky, nabývá úctyhodných rozměrů. Není nemožné si v takové jámě utrhnout kolo či výfuk. V některých místech ani není možné takovým úsekem projet, pokud ovšem vozidlo nevjede do protisměru nebo na kraj-nici vozovky. Kličkování mezi dírami se stalo pro řidiče nevítaným zpestřením při jízdě mezi Rumburkem a Šluknovem, před železničním přejezdem na Valdeku, na hlavní křižovatce u Komerční banky v Rumburku, mezi Rumburkem a Krásnou Lípou, Velkým Šenovem a Vilémovem a na mnoha dalších místech.
Není se co divit, že se všichni ptají, kdy budou silnice opět sjízdné. Podle vedoucí provozu Správy a údržby silnic pro okres Děčín Ivany Pekařové budou první opravy silnic probíhat již od poloviny dubna. Ústecký kraj však na tyto opravy vyhradil pouhých sto tisíc korun, které však nemohou na kvalitní a důkladné opravy všech výtluků na šluknovských silnicích stačit.
Mírné zlepšení stavu našich vozovek by měly přinést opravy silnic, které jsou naplánované již z minulých letech. U nich by měla být provedena kompletní rekonstrukce asfaltového koberce. To se týká úseku Císařský – Janovka, na který kraj vyčlenil 2,2 milionu korun, dále úseku Nové Hraběcí za jeden milion korun, silnice mezi Rumburkem a Krásnou Lípou, jejíž oprava si vyžádá tři miliony korun a další milion korun je určen na opravu 800 metrů silnice mezi Rumburkem a Šluknovem. Co bude s dalšími sedmi hrbolatými a děravými kilometry mezi oběma městy je záhadou.
V současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele těchto staveb. Pokud vše bude probíhat dobře, mohlo by se s opravami silnic na Šluknovsku začít již v polovině května a do konce tohoto měsíce by mohly být hotovy. Otázkou zůstává, jestli dílčí opravy výtluků za sto tisíc korun, které kraj pro tuto akci uvolnil, budou mít výrazný efekt na kvalitu vozovek a na plynulost a bezpečnost dopravy na našich silnicích. Je jisté, že když kraj neinvestuje větší částku do oprav vozovek na Šluknovsku, jejich kvalita se bude s každou zimou rapidně snižovat. Bylo by nemilé, kdybychom za pár let jezdili se svými automobily na Šluknovsku pouze po polních cestách.

vytluky_web

Silnice na Šluknovsku jsou po letošní zimě téměř nesjízdné. Výtluky a obrovské díry se nevyhýbají ani centru velkých měst – tyto „krátery“  jistě řidiči nepřehlédnou u Komerční banky v Rumburku. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail