Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Odhalení památníku Pochodu smrti

Krásná Lípa • Proslovy pamětníků, politiků i významných osobností veřejného života ČR, SRN i Izraele, modlitba rabína Sidóna nebo vystoupení dětských pěveckých souborů, to je jen malé nahlédnutí do příprav slavnostního odhalení nového obnoveného památníku Pochodu smrti v Kyjovském údolí u Krásné Lípy.
V neděli 23. dubna 2006 ve 13.00 hod. ožijí uprostřed skal a hlubokých lesů Národního parku České Švýcarsko vzpomínky na brutální pochod z přelomu dubna a května 1945. „Pochod smrti začal 18. 4. v koncentračním táboře ve Schwarzheide u Drážďan, kam byli vězni přesunuti ze známější Osvětimi, a skončil 8. 5. v Terezíně. Během cesty musel účastníkům postačit pruhovaný vězeňský mundůr, dřeváky a občas kousek chleba. Ten, kdo nemohl pokračovat, byl bez milosti strážemi SS zastřelen, a to vše doslova na prahu svobody,“ připomíná Jan Kolář, tajemník Městského úřadu v Krásné Lípě a zároveň spolupořadatel pietního aktu. Celý pochod nepřežilo 120 vězňů a jen v Kyjovském údolí, v místech odhaleného památníku, je jich pohřbeno 8. „Jedná se o 6 českých občanů, 1 vězně z Polska a 1 z Francie,“ dodává J. Kolář.
Krásnolipská radnice při organizaci celé akce spolupracovala zejména se Sdružením bývalých vězňů koncentračního tábora Schwarzheide, Židovskou obcí ČR, Správou Národního parku České Švýcarsko a kamenickou dílnou pana Zorničky z Rumburku. „Nový, důstojný památník v překrásné přírodní scenérii Národního parku ČŠ bude trvalou připomínkou smutného a tragického příběhu, který se tu odehrával před jednašedesáti lety,“ doplňuje Jan Kolář.

Tisk Tisk | E-mail E-mail