Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Práce na rumburském kulturním domě finišují

Nová střecha, okna, fasáda, vydlážděné parkoviště, chodníky a bezbariérová přístupová rampa, to jsou jen na první pohled viditelné změny na rumburském domě kultury, který v současnosti prochází celkovou rekonstrukcí.
Zásadní změny však nastaly uvnitř budovy. Zřejmě hlavní z nich je vybudování přístavby v zadní části domu kultury, v jehož přízemí bude otevřena restaurace pro přibližně 60 hostů. Ve vyšších podlažích přístavby jsou vybudovány nové šatny a sociální zařízení pro herce a účinkující, sklad kulis a šatna kostýmů, a také strojovny vzduchotechniky. Malý divadelní sál je přestavěn na kinosál. Ten bude sloužit i jako malý divadelní sálek, do jehož sedaček se vejde od 110 do 130 diváků. Podle Mgr. Pavla Šuka, který se stará o barevné ladění a estetickou výzdobu interiérů, budou sedačky kinosálu laděny do tmavě modré barvy v kombinaci se šedě mořeným dřevem. Zatím jsou však v kinosálu dokončovány drobné stavební práce, jako je osazení akustických stropních desek a vzduchotechniky. Samotné jeviště také doznalo velkých změn. Odstraněním zadní příčky se prohloubilo o několik metrů, po jeho obvodu byla vybudována osvětlovací rampa a do podlahy jeviště byly zabudovány dvě původní točny, které slouží k lepší manipulaci s kulisami.
Z kinosálu bude možné přímo vstoupit do jednoho z barů, kde bude podáváno občerstvení při přestávkách divadelních či hudebních produkcí.
Do hlavního tanečního sálu se nyní vejde okolo čtyř stovek lidí. I po jeho obvodu byly vybudovány osvětlovací rampy, nové jsou i vstupní dveře a dveře do přilehlých sálů. V jednom z nich bude bar a restaurace, druhý bude sloužit jako výstavní síň. Původní zůstaly jen lustry. Jeviště bylo upraveno tak, aby vyhovovalo všem podmínkám uměleckých souborů, ať již hudebních, tanečních nebo divadelních. Zabudované úložné prostory umožní rychlou a snadnou manipulaci s nábytkem nebo mobilním schodištěm.
Řada změn však běžnému návštěvníkovi zůstane skryta. Ať již to jsou zcela nové rozvody vzduchotechniky, vody, odpadů, plynu a vytápění. Nová jsou i sociální zařízení, schodiště, výtahy a kuchyně pro restauraci v přízemí. Ta by měla být schopna vyprodukovat denně až pět set jídel. Jen její vybavení stálo téměř dva miliony korun.
V současné době se dokončují práce v okolí domu kultury, uvnitř se již lakují parkety, pokládají koberce. „Mezi věci, které se nám podařilo na stavbě dořešit a na které jsme nejvíce pyšní, se týkají technologického vybavení celého objektu. Oproti v projektu navrhovanému řešení v analogovém provedení se nám podařilo v průběhu stavby veškeré technologické části nahradit velmi moderní digitální technikou, a to ať už se jednalo o kinotechniku, ozvučení sálů, scénické osvětlení či jiné části vybavení,“ vysvětluje místostarosta města Darek Šváb. „Celkové náklady na rekonstrukci a vybavení, včetně projektové přípravy, se budou pohybovat těsně nad 73 miliony korun. Z toho celkově 50 milionů korun se nám podařilo získat ve třech letech z dotací ze státního rozpočtu. Celkově tedy příprava a rekonstrukce domu kultury město přijde z vlastních zdrojů na 23 miliony korun, což je zhruba polovina toho, co jsme předpokládali na začátku. Myslím si, že to lze považovat za dobrý výsledek pro město,“ dodává místostarosta Darek Šváb.
Pro zajímavost lze asi uvést, že projektovou přípravu této akce zpracovávala renomovaná projekční kancelář SIAL Liberec architekta Hubáčka, který je hlavním spoluautorem libereckého Ještědu.
Ředitelka domu kultury Helena Menšíková již ví, jak bude vypadat výzdoba celého objektu. „Výzdobu domu kultury jsme svěřili do rukou umělců a výtvarníků převážně ze Šluknovského výběžku. Již při vstupu do foyer uvítá návštěvníka mohutná dřevená plastika Ezopa, z pod jehož kabátu vystupuje a vykukuje řada zvířátek z jeho bajek. Autorem sochy je sochařIvan Záleský,“ vysvětluje ředitelka domu kultury Helena Menšíková. Podesty na schodištích a bar v přízemí ozdobí velkoformátové fotografie z Národního parku České Švýcarsko autorů Patzelta a Sojky a fotografie Lužických hor od Jiřího Stejskala.
Předsálí hlavního sálu ozdobí pastely profesora Hertla a díla Mgr. Ivy Doležalové. V hlavním sále budou instalovány dřevěné plastiky ve stylu střeleckých terčů z dílny truhláře Josefa Knazoviče, který je vyrobil podle návrhů Mgr. Pavla Šuka.
Těšit se můžeme již i na programovou nabídku, která díky moderním možnostem domu kultury bude opravdu bohatá. Lahůdkou letošní sezóny bude podle ředitelky Heleny Menšíkové vystoupení oblíbeného herce a moderátora Jana Krause, který 8. září zavítá do Rumburku i se svou rodinou, včetně jeho rumburského syna.

kulturak_web

Ze starého tanečního sálu zůstalo pouze původní osvětlení. Vše ostatní je zcela nové, včetně osvětlovacích ramp a jevištní techniky. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail