Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mezi Rumburkem a Löbau byla zahájena spolupráce policejních pořádkových složek

Česko-německá spolupráce mezi celní a cizineckou policií funguje na Šluknovsku spolehlivě již několik let.
Nyní přistoupilo Okresní ředitelství Policie České republiky v Děčíně na návrh svých německých kolegů a uzavřelo dohodu o spolupráci mezi pořádkovými složkami policie obou států. První setkání koordinátorů spolupráce se konalo 4. května v německém Löbau a již týden na to, 11. května, se na Šluknovsku objevily první česko-německé policejní hlídky.
Od konce května by se nejen řidiči, ale i turisté a běžní občané měli na české i německé straně s hlídkami setkávat častěji. Umožní to smlouva o vzájemné spolupráci, kterou podepíší starostové příhraničních měst v Žitavě.
Dvoučlenné hlídky budou operovat v oblasti Rumburk – Ebersbach – Löbau a budou mít stejné pravomoci jako běžné policejní hlídky daného státu. „Hlídky by měly přispět k větší bezpečnosti obyvatelstva a měly by působit především preventivně,“ říká tisková mluvčí děčínské policie Jana Žežulková. V této souvislosti poukazuje zejména na německé státní svátky, na-příklad Den otců, který s oblibou Němci jezdí slavit do Čech. „Věříme, že společné hlídky a zvláště přítomnost německých kolegů usnadní komuni-kaci s německými turisty, kteří právě o svátcích bývají značně zmoženi alkoholem a s nimiž je pak domluva dost obtížná,“ dodává Jana Žežulková.
Naopak Němci si slibují snazší objasňování trestné činnosti páchané Čechy na německém území. „Nedávno jsme zadrželi muže z Čech, který byl podezřelý, že na německém území vykradl přes třicet aut. Zadržený s námi nespolupracoval a nekomunikoval, a to až do doby, kdy se jednání zúčastnil kriminalista z Čech, který tohoto pachatele znal a již ho vyšetřoval. V tu chvíli se přístup zadrženého k vyšetřování radikálně změnil a nám to značně usnadnilo naši práci,“ vysvětluje policejní ředitel okresu Horní Lužice – Dolní Slezsko Frank Wobst.
Se společnými hlídkami spolupracujícími při prevenci a řešení příhraniční trestné činnosti a zajišťování pořádkové služby mají dobré zkušenosti v oblasti Děčín – Pirna. Rumburk je na Děčínsku dalším městem, kde byla tato spolupráce navázána. gdo

policajti_web

Česko-německá policejní hlídka při kontrole vietnamské tržnice v Jiříkově. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail