Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na pomezí tří států proběhne Den otevřených podstávkových domů

Neděle 28. května 2006 bude poprvé v historii patřit mezinárodnímu Dnu otevřených podstávkových domů. Na území tří států – Německa, Polska a Česka a ve třiceti městech a obcích se zájemcům otevřou desítky podstávkových domů. Jejich majitelé návštěvníky seznámí s historií unikátní lidové architektury, způsobem stavby a někde nabídnou i doplňkový program.
Tato akce je součástí rozsáhlejší kampaně, která má upozornit na lidovou architekturu Horní Lužice, severních Čech, Dolního Slezska a Saského Švýcarska a která nabídne více než jen otevřené dveře domů, jež jsou obvykle návštěvníkům uzavřeny. Zpřístupněné budou obydlené podstávkové domy, vybraná muzea i řemeslné podniky. V německých obcích budou návštěvní-ky ulicemi a podstávkovými domy provázet školení památkáři. Na území České republiky se Den otevřeného podstávkového domu pořádá ve čtyřech obcích – v Lipové, Jiříkově (Ústecký kraj), Zdislavě a Jindřichovicích (Liberecký kraj).
Nejbohatší kulturní program doprovodí zpřístupnění památkově chráněného postávkového domu čp. 424 v Lipové. Ve spolupráci s Obcí Lipová proběhne Jarmark tradičních řemesel a sedmý ročník cyklistické akce Hvězdicová jízda. „V domě z počátku 19. století bude k vidění projektová dokumentace na opravu domu, jenž by měl po rekonstrukci sloužit jako příklad pro majitele dalších podstávkových domů ve Šluknovském výběžku,“ uvedl Filip Mágr. Podstávkové domy jsou unikátními zástupci lidové architektury a výrazně ovlivňují charakter místní krajiny. Najdeme je hlavně v regionu severních Čech, Horní Lužice a Dolního Slezska. Do dnešních dnů se jich dochovalo zhruba devatenáct tisíc. Okresní úřad Löbau-Zittau a jeho čeští a polští spolupracovníci usilují o zařazení Krajiny podstávkových domů na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Tisk Tisk | E-mail E-mail