Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

„Palmovka“ slaví padesáté narozeniny

Krásná Lípa • Již 50 let své existence slaví v těchto dnech ústav sociální péče, tzv. „Palmovka“ v Krásné Lípě. Ústav, který byl založen v roce 1956 jako domov důchodců, nabízí dnes svým klientům příjemné a přátelské zázemí a domov, který zdaleka převyšuje nejen české, ale i evropské standardy.
Pro téměř 130 klientů „Palmovky“ je velmi důležitá skutečnost, že ústav patří pod Magistrát hl. města Prahy, protože finanční prostředky, které může vedení hlavního města ze svých fondů poskytnout na provoz a investice ústavu, se dají jen těžko srovnávat s možnostmi obdobných zařízení, která mohou spoléhat pouze na prostředky státu. A tak mohlo vedení „Palmovky“ v několika málo posledních letech investovat desítky milionů korun do rekonstrukcí budov a jejich vybavení. „Postupně jsme zrekonstruovali téměř všechny naše budovy a zařízení. Podle nejnovějších standardů jsme vybavili všechny pokoje tak, abychom našim klientům zajistili tu nejlepší možnou péči. V „Palmovce“ nyní pracují ti nejlepší terapeuti a odborníci a našim cílem je vždy zájem našich klientů,“ říká Jaromír Soukup, ředitel ÚSP Krásná Lípa.
Klienti s nejrůznějšími druhy mentálního postižení mají k dispozici celkem pět vzorně zrekonstruovaných budov, z nichž většina má i velikou historickou hodnotu. Například bývalá funkcionalistická vila továrníka Palmeho, podle které je celý komplex pojmenován, je zapsaná i mezi české technické památky a z architektonického hlediska jde o stavbu, jejíž význam dalece překonává hranice regionu Českého Švýcarska. I proto je velice důležité, že vedení ústavu volí při rekonstrukcích a opravách citlivý přístup a věnuje veliké úsilí zachování či obnovení původního stavu interiérů i exteriérů budov.
V „Palmovce“ si však uvědomují, že nejen skvělé vybavení a zrenovované budovy činí z jejich zařízení jedno z nejlepších mezi ústavy sociální péče v regionu, a tak připravují v těchto dnech některé zásadní novinky a vylepšení v péči o nemocné. Dosud provozní budova zvaná „chalupa,“ podle toho, že jde o typický dům s podstávkou, se dočkala rozsáhlých úprav a v nejbližší budoucnosti se stane domovem pro několik klientů s menším postižením, kteří zde budou zcela samostatně žít a pokusí se tak o „resocializaci“ mezi „klasickou“ společnost. Úspěšnost tohoto projektu se následně projeví v přestavbách některých dalších budov areálu „Palmovky.“
Klienti zařízení se však seberealizují i formou různých terapií. Mnozí z nich například pomáhají při údržbě a pěstování téměř 800 dnes už legendárních rododendronů, které „Palmovka“ následně prodává a které nyní například výrazně zdobí Krásnou Lípu, další klienti pracují s keramikou, batikují, vyšívají nebo podnikají výlety nejen po okolí Krásné Lípy a Českého Švýcarska.
V rámci oslav padesátého výročí založení ústavu slavnostně otevřeli v „Palmovce“ zcela novou budovu provozního zázemí za více než 9 milionů Kč a rozhodně to není jejich poslední novinka. „Nyní se zaměříme na vybudování nové silnice k naší nejvýš položené budově. Novorenesanční vila, postavená původně pro dceru továrníka Baumeho, bohužel nemá příjezdovou cestu a toto musíme nyní poměrně velkými náklady změnit,“ dodává Jaromír Soukup.

Tisk Tisk | E-mail E-mail