Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na lyžích jsem poprvé stál v Kyjově, říká dvojnásobný mistr světa ve skikrossu Tomáš Kraus z Děčína

Tomáš Kraus je výjimečný lyžař. Několikanásobný mistr ČR ve sjezdu, mistr světa ve skikrossu, dvojnásobný držitel Křišťálového glóbu za vítězství v celkovém světovém poháru ve skikrossu,…
Co má jeden z našich nejlepších sportovců společného s Kyjovem, Krásnou Lípou a Českým Švýcarskem?
V Kyjově jsem prožil většinu víkendů do svých 20 let na chalupě, kterou mají rodiče u přehrady. Spolu s kamarády jsme si tady užili hodně legrace, ale dost jsem toho přes léto i natrénoval. Okolí Kyjova a Krásné Lípy je bezvadné pro jízdu na kole, běh i jiné sportovní aktivity.
Skikross je unikátní, ale také extrémně náročná lyžařská disciplína. Jedete pohromadě, není nouze o pády a jiné dramatické okamžiky. Vy jste již téměř proslulý svými rychlými starty – jsou vaší hlavní zbraní?
Rychlý start je opravdu moje velká výhoda, ale ve skikrossu je nutné být kompletní, jezdit rychle, dobře skákat, ale hlavně se nebát jet současně s dalšími závodníky najednou.
Jste na vrcholu kariéry, mistr světa, absolutní vítěz Zlatého globu, cestujete mezi Amerikou a Evropou. Dají se srovnat poměry v Krásné Lípě, Děčíně a České republice obecně například právě s USA?
Zjednodušeně se dá říci, že v USA jsou určitě větší auta (smích), ale když přijedu zpátky, sejdu se s kamarády nebo jdu k vodě a vím, že doma jsem právě tady.
Jaká je tedy současnost a nejbližší budoucnost Tomáše Krause?
Mám pár restů ve škole a k tomu dokončovací práce na našem domě v Děčíně, takže do prázdnin mám o zábavu postaráno. Potom už se těším na dva tři týdny k moři asi do Portugalska, užít si windsurfingu, což je moje největší letní zábava.
Vaše začátky jistě nebyly jednoduché – můžete je srovnat s dnešními podmínkami začínajících lyžařů a je vůbec možné dostat se dnes například z Krásné Lípy až na vaší úroveň?
Naše podmínky se s těmi dnešními srovnávat opravdu nedají. Stačí, když zmíním, že jednu zimu jsme lyžovali i na vleku nad chalupou… Ale byla to alespoň velká legrace. Možná i proto jsem u lyžování vydržel tak dlouho. Na vrchol se může dostat člověk z velkého i malého města, ale stejně tak z jiné části republiky. Důležitá je více motivace a výdrž.
Pocházíte z aktivní a sportovní rodiny, vaši rodiče jsou pravidelnými návštěvníky Sportovního areálu Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Jak vnímáte změny, kterými v posledních letech město prochází nejen v možnostech sportovního vyžití?
Je to opravdu radost sledovat, jak se město i zdejší možnosti sportovat zlepšují. Už to není jen jít se proběhnout do lesa. Naši jsou na tenise v Lípě skoro každý den. K tomu není opravdu co dodat, mám rád, když věci fungují a jdou správným směrem.
Váš program je velice hektický a nabitý. Najdete si čas na koníčky a záliby?
Koníčky se samozřejmě snažím nezanedbávat, o windsurfingu jsem už mluvil, ale stejně tak můžu zmínit další sporty, jako tenis, volejbal, kolo nebo plavání.
Zbývá jen doufat, že si ve svém nabitém programu najdete čas i na Kyjov, Krásnou Lípu a České Švýcarsko a že Vás brzy přivítáme například na tenisu…
Do Kyjova jsem se dostal poslední dobou jen občas, ale teď v létě to vypadá lépe a na tenis se samozřejmě stavím rád.

Jednomu z nejslavnějších
krásnolipských chalupářů současnosti
položil několik otázek Jan Fiala

Tisk Tisk | E-mail E-mail