Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Žhář řádil na hřbitově v Rumburku

Hrobku devíti německých profesorů, z jejichž iniciativy bylo v roce 1906 založeno Gymnázium v Rumburku, zapálil v úterý 23. května neznámý žhář.
Požár během devadesáti minut dokonale zničil celý interiér hrobky, dřevěný oltář, skleněné okenní vitráže, nástěnné malby. Zkázu dokončila voda z hasičských stříkaček, která podle všeho pronikla i do podzemní krypty mezi ostatky rumburských profesorů a minimálně dvou dalších osob, které sem údajně byly uloženy v roce 1945, kdy byla hrobka naposledy otevřena.
U požáru, který byl nahlášen osm minut po 21. hodině, zasahovaly tři hasičské jednotky, dvě z Rumburku, jedna z Varnsdorfu. Ty se dostavily na místo již šest minut po vyhlášení poplachu. Příčinou požáru, podle předběžného vyšetřování, bylo úmyslné žhářství.
Způsobená škoda se však nedá vyčíslit jen penězi. Tato hrobka byla významnou kulturní a historickou památkou města. Místem, kde odpočívali zakladatelé vzdělanosti a kultury na Šluknovsku. Její zničení mnohými rumburskými občany otřáslo. „Nikdy nebudu schopen pochopit takový vandalizmus a takovou neúctu k předkům, jakou projevili tito žháři, a nikdy neporozumím lidem, kteří mají potřebu úmyslně ničit a devastovat věci, kterých si druzí váží a které mají pro druhé velký význam,“ rozčiluje se Mgr. Roman Kroutil, ředitel rumburského gymnázia, které právě v tomto roce slaví stoleté výročí svého založení. „Zneuctění památky zakladatelů rumburského gymnázia právě v roce jeho stého výročí vnímám jako výsměch všem vzdělaným lidem, všem profesorům a studentům, kteří tímto gymnáziem během let prošli,“ dodává.
Město Rumburk, jako vlastník objektu, plánovalo rekonstrukci kaple, která měla proběhnout nejpozději v příštím roce. Její oprava se však po požáru výrazně prodraží a město v současné chvíli řeší problém, jak do zahájení rekonstrukce zabránit pokračující devastaci této rumburské památky.

hrobka_web

Stoletá hrobka německých profesorů – zakladatelů gymnázia byla zničena úmyslně založeným požárem. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail