Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zneužívat nemocenskou se nevyplácí

Celkem 64514 kontrol dodržování léčebného režimu v pracovní neschopnosti provedli zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení v prvním čtvrtletí roku 2006. Nejvíce jich bylo v Praze, a to 8699, a v Moravskoslezském kraji – 8310. V Ústeckém kraji se kontroloval léčebný režim celkem v 5676 případech, ve 102 případech byl vydán postih. Na základě všech kontrol vydala pracoviště ČSSZ celkem 1212 postihů za porušení léčebného režimu. V praxi to znamená, že 1,8 % kontrolovaným bylo sníženo nebo odebráno nemocenské.
Kromě snížení či odebrání nemocenského (v případě, že z lékařského hlediska není důvod pro další trvání pracovní neschopnosti) může ČSSZ občanovi pracovní neschopnost ukončit. V prvním čtvrtletí 2006 tak pracovníci ČSSZ ukončili celkem 507 pracovních neschopností.
Lidé, kteří čerpají nemocenské dávky, musí umožnit kontrolu dodržování léčebného režimu, například opatřit svůj byt zvonkem a jmenovkou, či uvést platnou adresu pobytu ošetřujícímu lékaři. Pověření pracovníci okresní správy sociálního zabezpečení se prokazují oprávněním ke kontrole, práce neschopní občané jsou povinni jim předložit doklad o pracovní neschopnosti. Do něj pracovník dozoru zaznamená datum a čas kontroly a svůj podpis.
Výmluvy kontrolovaných lidí bývají někdy kuriózní: „Spal jsem tak tvrdě, že mě nic neprobudilo… Neslyšel jsem zvonek, protože jsem si vzal více utišujících léků… Poslouchal jsem hudbu se sluchátky na uších… Díval jsem se na televizi… Sprchoval jsem se… Byl jsem nakoupit… Byl jsem ve sklepě, v sušárně… Zvonek zvoní slabě, musíte ještě zaklepat na okna… Dám Vám číslo mobilu a prozvoňte mě…“
Kontrolu provádějí pověření pracovníci OSSZ pravidelně během celého týdne, případně i o víkendu. Kontrolují se buď namátkou vybraní lidé, nebo ti, k jejichž kontrole dá podnět praktický lékař, úřad práce či posudkový lékař ČSSZ. Podnět ke kontrole může dát také zaměstnavatel, který má podezření, že jeho zaměstnanec zneužívá nemocenské dávky a přitom vykonává jinou činnost.

Tisk Tisk | E-mail E-mail