Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nový dům na náměstí v Krásné Lípě

Krásná Lípa • Zpoza ochranného oplocení na Křinickém náměstí v Krásné Lípě začínají v těchto dnech „vykukovat“ obvodové stěny zcela nového do-mu, který se od příštího roku stane jedním z „magnetů“ turistického ruchu celého regionu Českého Švýcarska.
Zcela novou stavbou na krásnolipském náměstí bude Návštěvnické centrum Českého Švýcarska se vzdělávacím střediskem v celkové hodnotě přes 50 milionů Kč. V místech, kde byla před desítkami let zbourána původní historická zástavba a kde v těsné blízkosti bylo plánováno nevzhledné nákupní středisko, vznikne důstojné centrum regionu, které nabídne svým návštěvníkům vše potřebné. O tom, jak bude vypadat a co zde všechno bude, má již radnice zcela jasnou představu. „Nové návštěvnické centrum nabídne od podzimu 2007 svým zákazníkům a klientům širokou škálu služeb, mimo jiné například informační centrum, stálou expozici s projekcí a videosál, který umožní pořádání přednášek s možností sledování videa, a bude zde i malé občerstvení formou automatů,“ říká starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart a dodává, že v další části přízemí bude expozice Českého Švýcarska spolu s oběma chráněnými krajinnými oblastmi Lužické hory a Labské pískovce. První poschodí pak bude tvořit tzv. vzdělávací centrum se dvěma velkými učebnami (ty půjdou propojit), jednou menší učebnou, studovnou, knihovnou a zázemím. Tomu bude odpovídat i vybavení. Budou zde studovny, učebny s potřebným zázemím, své prostory zde najde také organizace, která bude provoz vzdělávacího centra zajišťovat.
Ve druhém poschodí bude ubytovna – čtyři místnosti se samostatným kompletním zázemím a kanceláře pro realizaci rozvojových programů v regionu. Podkroví bude využito jako zázemí pro vzdělávací centrum. Dům bude vytápěn a z části klimatizován pomocí nejmodernějších technologií, a to pomocí tepelných čerpadel, solárních systémů s možností dotápění zemním plynem. Vnější automatické rolety by měly sloužit k případnému zastínění a zamezení vniku tepla. Bude zde také základ hlídacího kamerového systému města, prozatím s kontrolou náměstí i s „infračerveným přisvícením“. Infobox a bankomat by měly být umístěny v zastřešené vnější části hlavního vstupu.
Výstavba domu je poměrně náročná vzhledem k těsné blízkosti potoka a vysokých spodních vod. Čtrnáct vrtů do 110 m hloubky (tepelná čerpadla) také není zcela běžných. Součástí stavby je i malé parkoviště v zadní části domu, ozelenění a další doprovodné prvky – vlajkosláva, část veřejného osvětlení, chodníky, atd.
Celá náročná stavba je součástí velkorysého projektu „Centrum Českého Švýcarska“, jehož dalšími součástmi jsou také přestavba bývalé továrny na moderní středisko služeb, dobudování sportovního areálu, obnovení historicky první naučné stezky v ČR nebo výstavba cyklostezek napříč Krásnou Lípou. Podle krásnolipského starosty, který byl hlavním tvůrcem projektu a je zároveň jeho hlavním manažerem, bude sloužit tento projekt všem návštěvníkům a obyvatelům města. „Naším dlouhodobým cílem je zkvalitnění života ve městě i v celém regionu Českého Švýcarska a pomocí takovýchto investičních projektů toho můžeme dosáhnout,“ dodává Zbyněk Linhart. Na realizaci tohoto grandiózního projektu se krásnolipské radnici podařilo získat prostředky přesahující částku 160 milionů ze strukturálních fondů EU i státního rozpočtu ČR.

novy_dum_web

Na Křinickém náměstí v Krásné Lípě začíná vyrůstat zcela nový dům, který se stane centrem turistického ruchu regionu Českého Švýcarska. Foto: jf

Tisk Tisk | E-mail E-mail