Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Budeme mít možnost léčit se v sebnitzké nemocnici?

Starosta Dolní Poustevny Ing. Miroslav Jemelka a ředitel Lužické nemocnice v Rumburku Ing. Pavel Lampa navštívili ve čtvrtek 22. června privátní nemocnici společnosti Asclepius v Sebnitz.
Cílem této návštěvy byla snaha o navázání spolupráce mezi oběma zdravotnickými zařízeními na obou stranách hranice. To by znamenalo, že by se Češi mohli léčit v sebnitzké nemocnici a Němci by mohli využívat služeb Lužické nemocnice v Rumburku.
Předpokládám, že by to přivítali mnozí občané nejen z Dolní Poustevny, ale i z okolních obcí, kteří mají stejně jako my do Rumburku dál než do Sebnitz. A když jde o život, tak každý metr k lékaři navíc hraje významnou roli,“ vysvětluje starosta Dolní Poustevny Ing. Jemelka.
Nemocnice v Sebnitz je přitom jen osm let staré zdravotnické zařízení vybavené špičkovou zdravotnickou technikou. Podle Ing. Jemelky pracuje na každém ze šesti základních oddělení minimálně jeden český doktor, takže by se čeští pacienti ani nemuseli obávat vzájemné neschopnosti dorozumět se. Nemocnice nabízí pacientům vyšetření na CT nebo na mammografu a například těm, kteří mají problémy s chrápáním, nabízí léčbu ve specializované spánkové laboratoři, kterou vede český lékař. Výhodou tohoto zařízení je i v blízkosti vybudovaný airport pro přistávání vrtulníků, které mohou pacienty odvážet do specializovanějších zařízení.
Zatím jsme se jen informovali, zdali by zájem z německé strany o tuto spolupráci byl a s radostí můžu říci, že je tato myšlenka velice zaujala,“ podotýká Ing. Jemelka. Další kroky však nebudou záviset jen na vůli lékařů a starostů. „Nejdříve musíme zjistit, jaká je podpora občanů pro tento záměr. Proto uvažujeme o jakési formě ankety a na základě jejích výsledků budeme činit další kroky,“ dodává dolnopoustevenský starosta. Pokud by byl zájem a podpora veřejnosti, pak lze v dosažení cíle pokračovat dále. „Shodli jsme se na tom, že další jednání budou možná až poté, co bude jasné, jak se bude vytvářet politická scéna v České republice, kdo bude ministrem a tak dále. Jednání bude muset být vedeno na vyšších politických úrovních,“ vysvětluje Ing. Jemelka.

Další jednání by měla proběhnout po letních prázdninách.

Tisk Tisk | E-mail E-mail