Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Znovuzrození šluknovského zámku

Šluknov • Jen malou oslavou na začátku července si chce město Šluknov připomenout smutné dvacetileté výročí, kdy drastický požár zcela zničil historickou budovu šluknovského zámku i s jeho cenným inventářem. Zároveň však bude příležitostí slavnostního znovuotevření zrekonstruované části této památky.
Zatím bude otevřeno jen přízemí, kde by měla být v budoucnu otevřena cukrárna a městské informační centrum. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nově opravené prostory a ještě stále pokračující náročnou rekonstrukci nástěnných maleb.
První patro zámku však zůstane veřejnosti ještě nějakou dobu skryto. Díky dotaci, kterou město Šluknov obdrželo, začnou ještě letos rekonstrukční práce této části zámku. Zde se především počítá s vybudováním nové obřadní síně a muzea se stálou expozicí myslivosti a lesnictví. Část muzea by se měla věnovat historii Šluknovska a nebude chybět ani stálá výstava toho, jak to na zámku vypadalo dříve. Interiéry by měly být vybaveny historickým nábytkem, obrazy, ale i zrestaurovanými kachlovými kamny. Dohledat všechny cenné předměty, které byly po požáru ze zámku odvezeny, bude jistě obtížné, a tak na Šluknovské čeká pořádný kus práce. Pomoci by jim s realizací tohoto záměru měli i němečtí sousedé.
Jako poslední etapa prací na zámku a v jeho okolí bude rekonstrukce zámeckého parku, který by měl sloužit jako centrum odpočinku a relaxace Šluknovanů.
Slavnostní otevření šluknovského zámku se konalo 5. července 2006.

Tisk Tisk | E-mail E-mail