Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Filipovské varhanní podvečery patří neodmyslitelně k létu

Čtvrtý ročník Filipovských varhanních podvečerů byl zahájen 15. července koncertem Václava Uhlíře v Bazilice Panny Marie ve Filipově. Regenschori chrámu Panny Marie v Hradci Králové profesor Uhlíř přizval ke spolupráci Jiřího Houdka, vynikajícího sólového trumpetistu, profesora konzervatoře v Pardubicích, zároveň působícího jako první trumpetista Filharmonie Hradec Králové. V programu jejich koncertu zazněla díla Händela, Bacha, Mozarta a Vejvanovského s hudebním exkursem do doby dnešní v podobě uvedení skladby Jiřího Strejce, skladatele a emeritního regenschoriho královéhradecké katedrály sv. Ducha.
V druhém koncertu (v sobotu 19. srpna 2006) se představí poprvé v rámci cyklu varhanních podvečerů žena – varhanice Zuzana Němečková, absolventka pražské konzervatoře a AMU. Umělecký profil této umělkyně zdobí ocenění z několika prestižních domácích i mezinárodních varhanních soutěží, 3. cena a titul laureáta v mezinárodní varhanní soutěži „Pražské jaro 1984“. Interpretka spolupracuje s mnoha komorními a symfonickými orchestry, hostuje doma, v evropských zemích a Japonsku. V Bazilice Panny Marie ve Filipově ji doprovodí saxofonista Roman Fojtíček, absolvent Státní konzervatoře v Teplicích (klarinet) a Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze v oboru hra na saxofon. Roman Fojtíček je pedagogem, členem řady orchestrů, působí v jím založeném saxofonovém kvartetu, divadle Sklep, nahrává pro Český rozhlas a televizi, prosazuje saxofon v rovině koncertního nástroje a též ve spojení s varhanami. Jako třetí host byla ke spolupráci přizvána Markéta Bechyňová Halířová, která svým svěžím sopránem doprovodila již repertoár předloňského ročníku oblíbených letních hudebních podvečerů. Pro druhý podvečer si interpreti zvolili díla Scarlattiho, Cacciniho, Vinciho, Marcella, Bacha, Mozarta, Piazzolly, Kuchaře a Händela.
Programy obou varhanních podvečerů byly vybrány zkušenými umělci s ohledem na tituly předchozích ročníků a posluchači se nemusejí obávat, že díla stejných autorů se budou opakovat. Dům kultury věří, že se letošní hudební setkání v bazilice stanou opět milým důvodem pro návštěvu krásného poutního místa. Koncerty začínají tradičně v 18.00 hodin.

Blažena Motlová 
DK Rumburk

Tisk Tisk | E-mail E-mail