Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hudební festival Čtverec slaví dvacáté výročí

Šluknovský výběžek je kraj paradoxů a podivuhodných zjevení. Najdete tu Stonehenge hned vedle stavby v duchu podnikatelského baroka a magická kulturně-obveselovací centra v prostoru, kde podle obecného mínění chcípl pes. Jedním z nich bývá vždy první týden v srpnu Čtverec, akce mezi českými open air festivaly v mnoha ohledech výjimečná. Letošní jubilejní dvacátý ročník proběhne 4. – 5. 8. 2006 v Dolní Poustevně.
K Čtverci patří několik nej. Je nejstarším festivalem svého druhu na území Čech (na Moravě jej překonává pouze o tři roky starší Valašský špalíček), který nepřetržitě funguje. Je nejseverněji položeným festivalem v České republice. A lze říci, že Čtverec je zároveň festivalem s nejproměnlivější soupiskou. V posledních čtyřech ročnících totiž žádná skupina nebo interpret nevystoupili dvakrát! Pokud ano, jednalo se o odlišně koncipované projekty: například němečtí Zombie Joe, kteří zde před dvěma lety hráli v regulérním obsazení, letos delegují na pódium Čtverce část skupiny.
Dramaturgie Čtverce si je také dobře vědoma polohy festivalu, který se koná takřka na hranici tří zemí – České republiky, Německa a Polska. Zahraniční hosty tedy pořadatelé „loví“ především zde: letos to kromě speciálního projektu Zombie Joe budou drážďanští ctitelé obhroublého, prasáckého rock-n-rollu (a la Strokes) The Roosters, kteří se vloni v listopadu krátce mihli v Čechách, a polské akvizice Dr. Fleischman a Institut. Ty doplní lidmi z okruhu labelu Silver Rocket chválená holandská kapela Labasheeda, která tento měsíc hrála s Deverovou chybou na strahovské Sedmičce.
Soupiska „domácích kapel“ je neméně zajímavá. Šlechtí ji pestrost a rozmanitost, vybere si prakticky každý: ctitel základních rockových jistot (Už jsme doma, Garage, Echt!), hip hopu (Wuty & Mihai), písničkářů, resp. písničkářek (Sestry Steinovy), mnohotvárného světa world music (Njorek, Kale a vlastně i Hypnotix). Dramaturgie nehledá módní rychlokvašky na jedno použití, ale důležitá jména posledního roku (Xavier Baumaxa, NUO, Selfbrush apod.) jí neunikají. Skrze Čtverec se návštěvník, který o dění na severu ví pouze z doslechu, může ochutnat produkty místních severočeských klubových kuchyní (Lidoví léčitelé, Papaya Days, Rose Means Rose aj.)
První srpnový týden tedy doporučujeme strávit na Čtverci, uprostřed lesa, kilometr od Dolní Poustevny. Krom muziky se také můžete těšit na doprovodný, zejména divadelní, program na malé „Šapitóóó scéně“! A co je dobré říci: na této přívětivé akci Vám nikdo u vchodu nevyhodí na hromadu „housku od maminky“, jak se stalo zvykem na většině ostatních festivalů.
Celofestivalovou vstupenku pořídíte v předprodeji za přijatelných 280 korun! Vše potřebné se dá najít na www.ctverec.cz.

Tisk Tisk | E-mail E-mail