Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovský zámek po letech ožil

Po dlouhých dvaceti letech byl ve středu 5. června znovu otevřen šluknovský zámek. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnilo několik stovek zvědavých návštěvníků. Při slavnostním projevu shrnul starosta města Ing. Milan Kořínek smutný osud šluknovského zámku po požáru v roce 1996. Vyzdvihl to, že městští zastupitelé se nenechali zlákat více či méně výhodnými nabídkami k prodeji zámku do soukromých rukou a nakonec se rozhodli tuto pamětihodnost opravit a zachránit pro další generace. Dojetí přemohlo starostu Milana Kořínka při slovech díků všem těm, kteří současnému zastupitelstvu a jemu samotnému důvěřovali, kteří podpořili tuto dobru myšlenku a díky kterým mohl být zámek znovu zpřístupněn veřejnosti. Nebyl však jediný, komu se v té chvíli draly slzy do očí.
Oprava zámku však probíhá v několika etapách. První z nich byla rekonstrukce přízemí zámku a bezprostředního okolí budovy. V této etapě bylo vybudováno parkoviště pro osobní automobily, parkové úpravy před zámkem, napojení zámku na městskou kanalizaci. Interiéry zámku byly opraveny s velkým citem a součástí oprav je i nákladná a náročná rekonstrukce stropních maleb. Již od července zde funguje informační centrum města Šluknova a od srpna by zde měla být otevřena cukrárna. Další prostory nabízí město ke komerčnímu využití, například jako kanceláře. V dalších etapách bude opraveno první podlaží, kde by měla být obřadní síň a konferenční sál pro pořádání například vzdělávacích akcí nebo schůzí, ve vyšším patře bude vybudováno muzeum Střední lesnické školy se stálou expozicí. Rekonstrukce zámku zahrnuje i obnovu zámeckého parku, který by se měl stát centrem volného času a odpočinku Šluknovanů.
Díky prozíravosti šluknovských zastupitelů a vedení města a díky skvělé práci městských úředníků se podařilo to, co se dlouhou dobu zdálo být nemožné. Šluknovský zámek se vrátil do života a Šluknov má být opravdu na co pyšný.

zamek_web

Po dlouhých dvaceti letech se otevřela brána zámku, který bude sloužit veřejnosti jako kulturní a turistické centrum Šluknova. Foto: Halada

Tisk Tisk | E-mail E-mail