Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Tour de Feminin 2006 skončila

Po čtyřech dnech plných zdravého soutěžení a cyklistického sportu skončil v neděli 9. 7. 2006 na Křinickém náměstí v Krásné Lípě další, již 19 ročník mezinárodního etapového cyklistického závodu žen „O cenu Českého Švýcarska – Tour de Feminin 2006“.
Tradičně velmi povedeného závodu, zařazeného do světového poháru ženské cyklistiky, se letos zúčastnilo 117 závodnic z 20 zemí světa, mezi který-mi nechyběly ani reprezentantky Argentiny, Kanady, Mexika, Kostariky, Kolumbie nebo Brazílie. Vůbec poprvé se v Čechách také představila ženská družstva Švédska a Estonska, která neskrývala své překvapení ze zdejších kopcovitých úseků tratí.
Do cíle v Krásné Lípě nakonec dorazilo 68 žen a dívek. Celkové prvenství vybojovala Theresa Senff z Německa před domácí Ladou Kozlíkovou a třetí skončila opět německá závodnice Hanka Kupfernagel. Mezi teamy si vítězství odvezlo německé družstvo NUX Nurnberger – mix před německou reprezentací GER Německo a teamem TOX Toyota – mix také z Německa.
Až na kratičkou kroupovou přeháňku v závěrečný den závodu provázelo závodnice po celou dobu trvání „tour“ nádherné slunečné počasí, což byla po některých předchozích „propršených“ ročnících vítaná změna. I tato skutečnost se zcela jistě podepsala na příjemné bilanci malého množství nehod, které se naštěstí obešly bez vážnějších poranění, a tak o jediný převoz do nemocnice se nechtěně postarala švédská závodnice se silnou alergickou reakcí na bodnutí hmyzem.
Jak samotné závodnice, tak i jejich doprovod se o cyklistickém závodu uprostřed překrásné scenérie Českého Švýcarska vyjadřují každoročně v superlativech a nejinak tomu bylo i letos. Například šéf amerického T-mobile teamu, který patří mezi extratřídu světové ženské cyklistiky, vyzdvihl zdejší technickou trať plnou zatáček, úzkých silniček, sjezdů a stoupání a doslova projevoval nadšení nad našimi možnostmi.
Stejně jako v minulých letech i na regulérnost letošního ročníku dohlížel profesionální rozhodčí (tentokrát z Polska) a nutno dodat, že letos se opravdu činil. Rozdal rekordní počet pokut v celkové výši 950 Švýcarských franků a dvě neukázněné závodnice dokonce vyloučil ze závodu. Litevské cyklistce opravoval její team defekt tak, že i s ní ve voze dojel hlavní peloton a druhá vyloučená dívka projela železniční přejezd na červenou. Poměrně značné množství závodnic také přijímalo občerstvení mimo vyhrazený prostor a tento prohřešek proti regulím závodu trestal hlavní arbitr vysokými pokutami.
O největší „pozdvižení“ letošní „tour“ se ovšem postarali polští celníci, kteří startovní pole zmenšili o dvě účastnice, které skončily v polské policejní cele s obviněním za nelegální přechod hranic. Uzbekistánka a Kolumbijka, které závodily v barvách italského profesionálního teamu, neměly v pořádku víza a ani skutečnost, že se na polském území nehodlají zdržet déle než pár hodin, nezabránila jejich zatčení, následnému výslechu, pobytu ve vězeňské cele a konečnému vyhoštění ze země.
Celkově se však letošní 19. ročník cyklistického závodu „O cenu Českého Švýcarska – Tour de Feminin“ nesmírně vydařil a kromě několika problémů s nevrlými celníky byl opět ve znamení perfektní organizace, na které se podílelo mnoho sponzorů, partnerů a dobrovolníků, kterým patří veliké poděkování organizátorů. Zvláštní dík patří vedení a zaměstnancům radnice a technických služeb v Krásné Lípě za jejich podporu, pomoc a vstřícný postoj k závodu, jehož jubilejní 20. ročník se opět pojede v romantické krajině Českého Švýcarska již příští léto.

cyklistky_web

Účastnice závodu Tour de Feminin si v náročném kopcovitém terénu Šluknovského výběžku a při tropických teplotách sáhly až na dno svých sil. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail