Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Která jména se nám líbí?

Každá doba s sebou přináší změny a nové módní výstřelky. Přizpůsobujeme se jim v oblékání, líčení, ale oblékáme se i do právě „letících“ barev, vybíráme si automobily, dovolenou, nábytek, nádobí, ale třeba i partnery právě podle toho, co se zrovna „nosí“, co je „in“ nebo „trendy“.
A i při výběru jmen pro své děti se často necháváme ovlivnit módou. Podle statistiků patří v současnosti mezi nejoblíbenější chlapecká jména Jakub, Jan a Tomáš, holčičky se nejčastěji jmenují Tereza, Adéla a Kateřina.

A jaká jména se nejčastěji vyskytují v Rumburku?
Ze všech rumburských mužů se nejvíce, a to 406, může chlubit jménem Jiří. Hned za nimi vládne 342 Petrů a 286 Janů. Pozadu nezůstává ani Josef (274) a Jaroslav (234). Kupodivu oblíbené české jméno Václav vlastní jen 158 mužů, a Jakubů, kteří jsou právě v módě, najdete v Rumburku 83. Oblíbený Tomáš se do první desítky ani nedostal.
Velký vliv na výběr jmen mají i zdejší národnostní menšiny, a tak se zde setkáváme i s jmény ovlivněnými nejen němčinou, ale i ruštinou, vietnamštinou nebo slovenštinou. Mezi zajímavá jména patří například Albín, Leon, Bertin, Dimitr, Belo, Anatolij, Dezider, Vratislav Antonij, Nico Peter, Marcello, Duncan Artus, Villibald, Lambert, Elemír, Maik, Astrit, František Truong, Klaudius, Mika, Lev, Quido, Gejza nebo Norbert Roland.
Mezi nejoblíbenější ženská jména v Rumburku patří jednoznačně Jana, Marie a Hana. Do první desítky se ještě dostala Kateřina, ale oblíbenou Terezu a Adélu najdeme až na 50. a 58. místě.
Ale ženami se zajímavými jmény se to v Rumburku jen hemží. Například se jménem Ingeborg se v Rumburku můžete potkat sedmkrát, s Pamelou čtyřikrát stejně jako s Leou, Uršulou nebo Edeltraud. Setkat se však můžete i s Dianou nebo Dajánou, Gertrudou, Gerlindou, Cecilií, Kristou i Christou. Své zastoupení mají v Rumburku i Vanessy, Heidemarie, Elfridy, máme zde i Irmgard, Gudrun, Justýnu, Venuši, Arnoštku, Olívii, Jesiku, Teutu, Mai Anh, Liboru, Hannelore, Felicitas, Anželu, Raisu, Brendu, Isoldu, Leontínu, Brunhildu i Adelheid.
Ze statistiky je zřejmé, že rodiče při výběru jmen pro své syny sahají po jménech osvědčených a běžnějších, pro své dcery vybírají jména vskutku exotická a neobvyklá, například Voršila, Wieslawa, Lieselotte, Walburga, Živěna, Indriatti, Hama, Genowefa, Anselma, Thiennga, ale i Jaroslav. Krásná jsou i jména Perla a Perluše, ale snad nejhezčí jméno nosí žena nebo dívka jménem Naděje.
Přesto však i fantazie musí mít své meze. Podle českých zákonů nelze svého potomka pojmenovat jakkoli. Rodiče totiž musí na matrice dokázat, že již někde po světě běhá nebo běhal alespoň jeden člověk s vybraným jménem a že dané jméno již existuje.

Tisk Tisk | E-mail E-mail