Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Po šedesáti letech se znovu otevírá Köglerova stezka

Krásná Lípa • Jednou ze součástí investičního projektu krásnolipské radnice „Centrum Českého Švýcarska“ je obnova jedné z prvních naučných stezek na území dnešní České republiky. Köglerova naučná stezka bude po šedesáti letech „zimního spánku“slavnostně otevřena v neděli 13. 8. v rámci celostátního letního turistického srazu.
Trasu stezky před šesti desítkami let navrhl a za pomoci přátel vybudoval krásnolipský rodák Rudolf Kögler (1899 – 1949). Stezka sledovala geologickou poruchu – lužický zlom a návštěvníky nenásilnou formou seznamovala s geologickými, botanickými, zoologickými a vlastivědnými zajímavostmi. Rudolf Kögler na trasu každoročně rozmisťoval přes sedmdesát informačních tabulí a ukazatelů. Návštěvník si také mohl prohlédnout unikátní plastickou geologickou mapu okolí Vlčí hory a pokochat se krásou alpinia u jeho domu v Zahradách.
Obnovená stezka byla při své rekonstrukci prodloužena a vytvoří tak atraktivní a nenáročný dvacetikilometrový okruh z Krásné Lípy přes Vápenku, Kyjov, Vlčí horu, Zahrady, Krásný Buk zpět do Krásné Lípy. Původní trasa věnovaná zejména geologii byla doplněna o zajímavou botanickou část procházející městským parkem a inspirativní úsek ze Zahrad do Krásné Lípy, věnovaný historii a architektonickým zajímavostem. Na trase naučné stezky je umístěno přes čtyřicet dvoujazyčných informačních panelů, opraveny jsou cesty, vybudovány schůdky k Vinnému sklepu a na hrad Krásný Buk, postaveny mostky a studánky i zastřešená sezení. Pamatováno bylo samozřejmě i na opravu technické památky, původní plastické geologické mapy v Zahradách.
Rekonstrukce naučné stezky je součástí největšího investičního projektu krásnolipské radnice „Centrum Českého Švýcarska,“ na který město získalo prostředky ze strukturálních fondů EU i státního rozpočtu ČR.

Tisk Tisk | E-mail E-mail