Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Již od září se budou v Rumburku vydávat nové biometrické pasy

Občané Šluknovského výběžku si od 1. září 2006 mohou zažádat na Městském úřadě v Rumburku o nové biometrické pasy se zabudovaným čipem. Ty se u nás zavádějí v souladu s nařízeními EU a postupně nahradí pasy stávající. Každý čip bude obsahovat digitální fotografii a od května 2008 i otisk prstu. Přístroje, které pasy přečtou, budou však na hranicích fungovat pravděpodobně až příští rok. Současné cestovní doklady bez čipu zůstávají v platnosti až do konce doby, na kterou byly vystaveny.

Nové pasy by měly snížit možnost výroby padělků, ale přinášejí s sebou i možné problémy. V případě, že se čip uložený v pasu rozbije v cizině a závada bude odhalena až na hraničním přechodu při zpáteční cestě, může svému majiteli způsobit veliké komplikace. Dalším problémem je krádež osobních dat „na dálku“ pomocí pirátských čteček. Ministerstvo vnitra však dodává, že riziko úniku dat je minimální, protože informace budou chráněny tzv. elektronickým klíčem, který znemožní jakoukoliv krádež, když je pas zavřený. Existují také speciální ochranná pouzdra bránící poškození čipu, ale u nás se zatím neprodávají.
Změn, které čekají občany při žádání o nový pas, je hned několik. K žádosti již není potřeba přikládat dvě pasové fotografie, jak tomu bylo doposud. Fotografie bude pořízena až na úřadě ve speciální fotografické místnosti. Rozdílný je také poplatek za vystavení cestovního dokladu. Oproti dosavadním 200 korunám za starý pas zaplatíme částku 600 Kč za pas nový. Žadatel by měl pas obdržet nejpozději do 30 dnů od podání žádosti.
Vlastní biometrický pas by měl mít každý člověk starší pěti let. To znamená, že děti již nesmí být zapsány v nových pasech rodičů. Zapsat dítě do starého pasu bylo možné do 31. srpna.
Vedle pasů s čipem se budou vydávat také cestovní doklady (tzv. blesky), které nebudou čitelné strojově a budou obsahovat klasickou pasovou fotografii (tu si i nadále pořizuje žadatel sám). Jejich nevýhodou je krátká doba platnosti a vysoká cena.
Pasy se na Městském úřadě v Rumburku vyřizují v 1. patře budovy B, dveře číslo 22, oddělení Občanské průkazy a pasy. Velmi podrobné informace o nových pasech se dají vyhledat na webových stránkách ministerstva vnitra www.mvcr.cz.

Tisk Tisk | E-mail E-mail