Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kubata Peklo Severu, Pahorkáč a Dýmník – nezapomenutelná akce

Cyklisté oddílu TJ Bohemie Nový Bor, týmů Kolokrám.cz z Kamenického Šenova, M+S Minařík z České Lípy a jiných absolvovali v sobotu 19. srpna další díl seriálu závodů horských kol Kelly’s Peklo Severu, a to závod zvaný Pahorkáč.
Jedná se o devětašedesátikilometrový MTB maratón určený od juniorských kategorií výše, který se koná ve Šluknovském výběžku v okolí Rumburku. Osmdesát procent trati vedlo terénem a jak název vypovídá, rozhodně nebyla nouze o kopcovité úseky. Ozdobou celého závodu byl rozhodně vrchol Tanečnice, na němž byla umístěna i vrcholová prémie. Tato prémie je o to cennější, že je nutno posledních cca 200 metrů zdolávat pěšky s kolem na rameni, jak to vyžadují ochránci přírody. Celkové převýšení závodní trasy bylo nakonec asi 1200 metrů.
V první části závodu (zhruba na 7. kilometru, v přejezdu u Valdeku) byl na čele závodník s číslem 82 z týmu M+S Minařík Jan Matoušek, kterého následovaly zhruba první dvě třetiny stosedmdesátičlenného startovního pole. Na jejím čele se drželi jezdci zmíněných týmů a dále např. favorizovaní junioři oddílu KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou. Při průjezdu další skupiny jezdců se projevila nástraha, kterou nemohli ani samotní pořadatelé předpokládat. Ze stromu u cesty se vynořili sršni a na každého závodníka opravdu agresivně útočili.
Cestou z Valdeku cyklisté absolvovali jedno ze stoupání na vrchol Jitrovník, ze kterého trať pokračovala skoro až ke státní hranici u obce Rybničná na Rožanský vrch. Při nájezdu do druhé třetiny trati u občerstvovací stanice v Novém Hraběcí byl již únik zlikvidován a startovní pole více méně roztrháno. Číslo 82 se objevilo obklopeno německými účastníky, mezi kterými byl i pozdější vítěz Alex Stark. Dále na čele figurovala dle předpokladu obvyklá jména – Jiří Chyba (Fiat Smažík), Roman Káles a Jiří Podrazil. Na výborných pozicích se stále drželi závodníci Kolokrámu.cz z Kamenického Šenova a jablonečtí borci z Kooperativy. Z Nového Hraběcí pokračovali závodníci přes vrchol Špičák (cca 481 m n.m.) směrem na Liščí vrch a Jáchym a dále okolo Zámeckého rybníka do Lipové. Následoval krátký průjezd okrajem Velkého Šenova na Mikulášovičky. Předěl mezi druhou a poslední třetinou tvoří vrchol Tanečnice. Zde byla umístěna horská prémie, jejíchž posledních dvě stě metrů bylo nutno absolvovat pěšky. Závodníky však na vrcholu čekala občerstvovací stanice vybavená nejenom obvyklou vodou a iontovým nápojem, ale také melounem, banány a jinými potravinami dodávajícími energii. Cyklisty následně čekal náročný a rychlý sjezd z vrcholu se záludnými odvodňovacími kanály napříč cestou. Některé z nich jsou umístěny těsně před zatáčkou, a proto je zde nutno udržovat vysokou pozornost a nepřeceňovat vlastní síly. V některých úsecích došlo i k menším karambolům, které však neskončily závažným zraněním. Z úpatí Tanečnice trať pokračovala kolem obce Tomášov na Hančův Vrch. Následovala krátká „odpočinková“ pasáž přes okraj Mikulášovic na Staré Hraběcí, za kterými byl připraven další a již (dle vyjádření velkého množství jezdců) naštěstí poslední výstup, a to na vrchol Hrazený. Po sjezdu z Hrazeného projeli závodníci obec Brtníky s poslední oficiální občerstvovací stanicí a přes Vlčí Horu a Staré Křečany dojeli do cíle.
Jako první v pořadí bez rozlišení kategorií dorazil do cíle německý borec Alex Stark, kterého do poslední chvíle pronásledoval Jiří Chyba a na třetím místě dojel Roman Káles.
(redakčně kráceno)

junioři: 1. Jiří Podrazil (CK Jitolí Stará Paka), 2. Filip Endler (Bike-sport), 3. Aleš Vojta (KC Kooperativa SG),
juniorky, ženy: 1. Adéla Myšíková (Specialized 69), 2. Sylvia Thomas (OL team Wehrsdorf), 3. Andrea Arnoldová (Bombarnie team),
muži: 1. Alex Stark (SRN), 2. Jiří Chyba (Fiat Smažík), 3. Roman Káles (Fuji bikeranch team),
veteráni 1: 1. Pavel Suk (Hanouskův CK), 2. Jan Matějka (Rigi–Bike Mladá Boleslav), 3. Václav Šafránek (Kolokrám.cz),
veteráni 2: 1. Stanislav Kepl (KC Cyklomax), 2. Jiří Hejna (Sfinx Barták), 3. Pavel Soukup (HK Jizera Jablonec)

Tisk Tisk | E-mail E-mail