Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kultura na Rumbursku aneb Jak jsme vnímali Slavnosti města Rumburk

Byl krásný slunný den, který vyzýval k odpočinku, či zhlédnutí nějaké kvalitní kulturní události. Rumbursko nabízelo hned dvě zajímavé akce, a to vedle rumburských slavností také přehlídku automobilových veteránů v Krásné Lípě. Zde jsme obdivovali rozmanité vozy a celkovou atmosféru dění, ke které přispívala i kvalitní muzika v podání p. Zelenky a jeho jazzové skupiny následované Malevil Bandem. Nechtělo se nám opustit příjemnou atmosféru, ale protože jsme Rumburáci, vydáme se na cestu zpět pěšky přes les, abychom podpořili svou přítomností NAŠE město.
Dobrovské náměstí bylo slyšet již z dálky a my se těšili, čím nás slavnosti překvapí. Přišli jsme zrovna když vyhrávala skupina Roxy a považovali tuto lacinou vsuvku za nepovedený žert. Nechtěli jsme se nechat odradit hned prvním dojmem, ale následné vystoupení skupiny 4LIVE a poté ještě do programu zařazená hodinová autogramiáda obou skupin nás nevyváděly z úžasu. Tuto volnou hodinu vyzývající k nějaké kvalitní vsuvce (před 2. vystoupením skupiny Roxy) vyplňoval nám neznámý moderátor usilující o pobavení diváků a diskotéková reprodukovaná hudba. Rumburk vždy všude chválíme a na své město jsme hrdí, ale v ONU sobotu jsme se styděli za to, čím a kým se Rumburk prezentuje a raději bychom ani Rumburáky nebyli. Pravda, nechybělo dobré občerstvení od hasičů a byly tu také vystaveny zbraně a zbroje, ale ty přehlušily stánky, které nabízely podobný sortiment jako na vietnamském tržišti. Proč neprezentujeme řemeslo a jeho krásy, které by se jistě na rumburské slavnosti hodily více? Neviděli jsme první část vystoupení, které podle programu mohlo být zajímavé, nemůžeme tedy soudit, jak vypadaly celé slavnosti. Ale i tak nerozumíme tomu, proč by se měla propagovat taková podivná kultura, která byla v podání dvou výše zmíněných skupin a stáncích se zbožím „rozličného sortimentu.“ Zhlédli jsme také vystoupení skupiny „Orient“ a bylo nám trochu líto, že umění mladých dam, které měly jistě co nabídnout, přehlušil otylý mladík natřásající se velkou část představení před publikem. Vyvrcholením celého slavnostního dne byla ohnivá show, při které mladí muži předvedli nelehlé kousky s ohněm v zajímavém představení, ale bohužel po proběhlých akcích, které jsme měli tu čest zhlédnout na Dobrovském náměstí, jsme přestávali rozumět tomu, co vlastně tahle událost má lidem přinášet a co prezentovat.
Měla to být snad změť historického rázu proloženého kýčem, který pro svoji bezduchost lépe vyzdvihnul umění a historii v závěrečném podání tanečnic a ohnivců? Měla snad podvečerní zábava a vystoupení „zpěvaček“ patřit malým dětem, kdy ostatně ony jediné se trochu bavily a na výzvy podivných kreatur skupiny Roxy tančily a s čistými dušičkami myslely, že je to zábavné. Nebo to měl být odstrašující případ od města, aby dospělí diváci viděli, že tudy cesta nevede? A nebo tomu máme rozumět tak, že se celá akce plánovala na poslední chvíli a zkrátka program od 17.50 do 20.35 hodin se tak nějak nahradil čímsi, co se nedá nazvat ničím jiným než povrchní bezduchou zábavou?
Je nám líto, že tato kulturní akce, která by měla být chloubou Rumburku a prezentací toho nejlepšího, co tu máme, byla spíše směsicí všeho a vcelku vlastně ničeho, a to alespoň pro toho, kdo se účastnil po 17. hodině tak jako my. ŠKODA!

B. Součková

***

Vážená paní Součková,
tímto bychom Vám chtěli poděkovat za Vámi vyjádřenou kritiku na Slavnosti města Rumburk. Jsme velmi potěšeni tím, že jste svou přítomností chtěla podpořit „své město“ a je nám skutečně velmi líto, že jsme nesplnili vaše očekávání. Z vašeho dopisu vyplývá, že jste slavnosti města viděla až od vámi zmíněných 17.50 hodin. Hlavní program začínal již ve 14.00 hodin a časovou posloupnost jste měla k dispozici na harmonogramu, který jste mohla obdržet i na slavnostech ve stánku městského informačního centra. Skupiny ROXY a 4LIVE byly určeny pro mladší posluchače, dá se říci pro tzv. teenagery. Dokážeme pochopit, že pro každého nejsou zrovna tím pověstným šálkem kávy. Ale podle průzkumu regionálních rádií jsou právě tyto jedny ze žádaných skupin pro tuto mladší věkovou kategorii. Jejich výběr neproběhl náhodně, ale po důkladné konzultaci s odborníkem z regionálního média. Autogramiáda proběhla současně s programem a v harmonogramu byla pouze uvedena pro informaci diváků. Vámi zmíněný neznámý moderátor se jmenuje Tomáš Mařas a je jedním z tvůrčího týmu regionálního rádia Crystal. Můžete ho slyšet každý den, pokud rádio Crystal posloucháte. Zbroje byly vystaveny po celou dobu slavností v celém areálu farní zahrady, kde mimo nich byly také tři dobové atrakce pro děti a probíhala zde některá vystoupení. Stánky byly umístěny mimo zahradu, nemohly tedy narušit historický ráz dobového tábora „Řádu černých rytířů“. Sortiment těchto stánků skutečně není vietnamského rázu, ale jde o stánky, které lze vidět na vybraných kulturních akcích v Krásné Lípě, kterou na počátku vašeho dopisu hodnotíte kladně. Vaše označení pro člena „Řádu černých rytířů“ (otylý mladík) skutečně není na místě a hraničí s hanlivostí. Pokud byste pozorně sledovala zmíněné vystoupení, pochopila byste, jak neobvykle složitý a namáhavý může být (zvláště pro muže) břišní tanec. Účelem tohoto vystoupení nebylo pouze ukázat orientální tanečnice, ale hlavně také pobavit diváka. Slavnosti města Rumburk mají skutečně navazovat na středověkou tradici, kdy v měsíci srpnu bylo uděleno městu nejvíce patentů a práv. Pokud byste byla přítomna při zahájení, z úst pana starosty byste slyšela důvod navazování na tyto tradice. Nerozumíme Vašemu výrazu „podivná kultura“ a už vůbec nevíme, proč ve Vás slavnosti vzbudily dojem, že byly připravované na poslední chvíli. Příprava slavností probíhala několik měsíců dopředu a je v nich spousta práce, a to i ve volném čase. Možná se budete divit, ale tyto slavnosti připravují a organizačně zajišťují pouze dva lidé.
Doufáme, že se minimálně části občanů průběh slavností líbil a že pochopili důvod konání těchto akcí, a to je setkání s přáteli, známými, popovídání si a odreagování se od všedních starostí. Při pořádaní každé takovéto akce není bohužel možné vytvořit program, který osloví každého diváka. Avšak vždy je co zlepšovat. Určitě se budeme snažit, aby další Slavnosti města Rumburk byly ještě na lepší úrovni a oslovily ještě více diváků.

-osr-

Tisk Tisk | E-mail E-mail