Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ota Nalezinek – koláže • obrazy • textilie

Dům kultury v Rumburku, výstavní síň, 12. – 29. 9. 2006

Když jsem se v květnu letošního roku vydala spolu s rumburským akademickým sochařem Ivanem Záleským a Renatou Tomkovou-Nalezinkovou do Slaného na výstavu Oty Nalezinka, netušila jsem, že tam budu přebírat štafetu. Byla mi předána na závěr zajímavé vernisáže v podobě krásné kytice s tím, že dalším zastavením v sérii českých výstav nynějšího lucemburského umělce bude po Lomnici nad Popelkou a Slaném Rumburk.
Výtvarník Ota Nalezinek vyučoval v šedesátých letech minulého století výtvarnou výchovu na školách Šluknovského výběžku. I já jsem byla jeho žačkou na tehdejší devítiletce v Tyršově ulici v Rumburku. Žák Cyrila Boudy, Františka Muziky a Karla Lidického se zde na severu Čech také podílel na založení skupiny Kontrast a společně s přáteli vystavovali svá díla. Od roku 1969 žije v Lucembursku a věnuje se širokému spektru výtvarných činností.
Na retrospektivní rumburské výstavě bude zastoupena malba, grafika, koláže i velké formáty v textilu – art protisy, gobelíny i textilní aplikace.
Ve Slaném mě zaujaly především koláže, o nichž autor říká „… pilně cestuji (Japonsko, USA, Indie, Nepál, Thajsko, Tunisko a mnoho dalších) a koláže, které mě zaměstnávají v posledních letech (první vznikly po emigraci v Rakousku), retrospektivně zpracovávají kresby z cestovních deníků.“
Z předchozích dvou rumburských výstav Oty Nalezinka, zejména z první v červnu 1991 v domě kultury, vlastní někteří Rumburští jeho drobná grafická díla. Mně osobně tehdy udělal největší radost bibliofilský tisk s kresbami – portréty světoznámých hudebníků klasiky a jazzu. Houslista Kogan a cellista Rostropovič (moji oblíbení interpreti) jsou ozdobou mé domácí galerie.
Lucemburské Velkovévodství ocenilo jeho celoživotní dílo v oblasti výtvarného umění (patří sem i výzdoba veřejných budov, divadel, státních institucí, poštovní známky, ilustrace knih) a v červnu 2006 mu udělilo státní vyznamenání.
Ota Nalezinek zahájí v nově vybavené výstavní síni zrekonstruovaného domu kultury sérii výstav profesionálních výtvarníků se vztahem k našemu městu. V říjnu se představí rodák z Rumburka, známý pražský malíř Antonín Střížek. Připomeňme ještě, že od 14. do 30. září bude v městské knihovně poprvé vystavovat své obrazy dcera Oty Nalezinka Renata Tomková.

Tisk Tisk | E-mail E-mail