Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Amatérská klasika po dvaadvacáté

Sobotní den se pro cyklisty ze Šluknovska, novoborské Bohemie a kamenickošenovského Kolokrámu.cz stal dnem účasti na již 22. ročníku cyklistického silničního závodu Tour de Zeleňák.

Tento tradiční silniční závod v délce necelých 60 kilometrů absolvovalo v letošním roce zhruba 340 borců, a to jak nativních závodníků, tak i obyčejných turistů. Mezi soutěžícími se objevilo několik jezdců tzv. staré gardy. Za starou gardu jsou označováni zakládající členové tohoto závodu, kteří jeli první ročník a někteří z nich odjeli všech 22 závodů.
Trasa vedla po (v současné době již vyspravených) silnicích Šluknovského výběžku. Kopcovitá trať měla start i cíl u Restaurace Zelený strom (pro neznalé – také z toho vyplývá název Tour de Zeleňák) v Rumburku. Dále vedla přes obec Jiříkov do Šluknova. Již cesta z Jiříkova peloton řádně potrhala, neboť za koncem tohoto městečka začíná táhlé stoupání směrem ke Království, za nímž je několik menších terénních vln až do Šluknova. Za Jiříkovem se odtrhla první asi třicetičlenná skupina závodníků, kteří rozhodně nebyli výletníky. Průjezd celého startovního pole v tomto místě trval asi dvacet minut. Ze Šluknova pokračovali cyklisté na Lobendavu, Dolní Poustevnu a přes Mikulášovice do Brtníků. Za značkou Brtníky – konec obce čekala všechny zúčastněné poslední velká prověrka před návratem do Rumburku. Poctivé dvanáctiprocentní stoupání sice čelo pelotonu projelo v naprosté pohodě, ale s průjezdem dalších jezdců a tím posunem v umístění bylo zřejmé, že se nejedná o lecjaký kopeček.
Jelikož se vše odehrávalo v okolí Rumburku (tedy v blízkosti hranic), byla zde hojně zastoupena i německá jména, např. z týmů RSV Bautzen a RSV Löbau. Tito jezdci se v konečných výsledcích jednotlivých kategorií objevovali i vysoko ve výsledkových listinách.
Závodníci byli rozděleni do šesti oficiálních kategorií A až G. Kategorie od písmene A do písmene E byly vyhrazeny mužům a jednalo se o věkové rozdělení. V nejprestižnějším „Áčku“, tedy mezi muži od 19 do 29 let, rozhodoval v podstatě fotofiniš, neboť v oficiálních výsledcích měli první David Jeřábek a druhý Radek Zelenka shodný čas 1:22:51.1. Tento čas byl také absolutně nejlepším časem dojezdu letošního ročníku. Třetím z kategorie A byl Jan Novota z Varnsdorfu.
V rámci mužů mezi 30 a 39 lety se na stupních vítězů objevilo pouze jediné české jméno, ale zato na stupni nejvyšším. Tímto borcem byl Ivo Netík, kterého následovali Sven Brust a Mario Graff. Těsně pod stupni skončil Lukáš Povondra z týmu Kolokrám.cz.
Céčkovou kategorii (muži 40 až 49 let) ovládl Eduard Kuchler z RSV Bautzen, následovaný s rozdílem téměř čtyř minut Vláďou Novákem, kterého stíhal Jens Rontsch. Německému závodníkovi nakonec ale jedna vteřina chyběla. Vladimír Német z TJ Bohemie Nový Bor dokončil na pátém místě. Podobné obsazení prvních tří míst (co se národnosti týká) bylo mezi muži 50 až 59 let, kde jako první skončil Otto Werner, druhý Miroslav Tuček a třetí Klaus Herzog.
V kategorii E, tedy mezi muži nad 60 let, startovalo jedenáct borců. Mezi dvěma německými jmény Michel Herbert a Helmut Zuchke se umístil Milan Novák.
Ženy do 40 let ovládla s jedenáctiminutovým náskokem Nadine Krpal, následovaná Danou Psotovou a Lenkou Misíkovou.
Kategorii G, tedy ženy nad 40 let, dovedla do cíle Iveta Prošková, jejíž čas 1:46:42 je opravdu úctyhodný. Asi tři a půl minuty ztratila Juliane Prescher a po dalších dvaceti minutách dorazila třetí v pořadí Barbora Michalinová. První vyhlašovanou kategorií však byla z recese zařazená kategorie Kg, v níž se soutěžilo o nejtěžšího závodníka. Nejtěžšímu účastníkovi váha ukázala pouhého 4,5 kilogramu. Nakonec se ukázalo, že se číselník váhy protočil a výsledná váha byla tedy 124,5 kilogramu, kterou se pořadatelé rozhodli podpořit pořádným kusem uzeného. Závěrem lze pouze podotknout, že dvaadvacet ročníků zkušeností se na pořadatelské stránce celého závodu pozitivně odráží. Ve spojení s digitální časomírou Start and Finish se Tour de Zeleňák opravdu může řadit suverénně mezi silniční amatérskou klasiku s profesionálním pořadatelstvím.

zelenak_web

První v kategorii A i v celkovém pořadí David Jeřábek. Foto: Lukáš Kubata

Tisk Tisk | E-mail E-mail