Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nejstarší fotografie Českého Švýcarska vyšly knižně

Kniha Pavla Scheuflera a Petra Jozy je sbírkou nejstarších unikátních fotografií zachycujících nejen naší severočeskou krajinu, ale i lidi, jejich život a práci, instituce, úřady a různé další objekty. Pro příklad uveďme snímek z roku 1910, na němž je zachycen uhlíř ze Sněžníku Franz Hietel při práci na výrobě dřevěného uhlí, které se tímto způsobem v Českém Švýcarsku vyrábělo ještě ve 30. letech 20. století.
České Švýcarsko je pro dějiny fotografie v českých zemích výjimečným regionem, což souvisí s jeho přírodní krásou a zájmem turistů již v rané době fotografie. Trpělivá práce se shromažďováním obrazových dokladů ukazuje, že v této oblasti zmizelo v nenávratnu nesmírně mnoho originálních foto-grafií. Jména řady fotografů byla možná neprávem zapomenuta, protože jejich práci zničil nezájem pozdějších generací. Dnes pracujeme pouze s torzem toho, co kdysi vzniklo. Tato kniha je výstižným přehledem toho, co se zachovalo.
Kniha obsahuje český, anglický a německý text a lze ji zakoupit u knihkupců, v nakladatelství Baset (expedice, Plovdivská 3400, 143 00 Praha 4, Modřany) nebo v internetovém knihkupectví www.baset.cz.

sneznik18
Tisk Tisk | E-mail E-mail