Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Partyzán už asi nikdo nezachrání

Ti, kteří doufali, že se na kopci Partyzán mezi Velkým Šenovem a Šluknovem zastaví těžba kamene poté, co firmě Kamenolom Císařský a.s. skončí těžební licence, přišli nyní o poslední naději. Tato společnost byla 15. února 2005 prodána firmě Colas SA, a.s., a ta může na Partyzánu v lomu Císařský těžit dál.
Těžba a zpracování kamene má v této lokalitě dlouholetou tradici. Byla zahájena již v roce 1881. Zásoby velmi kvalitního čediče jsou zde v současné době ve výši 57 milionů tun, což vystačí na příštích 150 let. Ročně se na lomu vytěží přibližně tři sta tisíc tun kameniva. Drcené kamenivo lze využít pro silniční, železniční a pozemní stavitelství, ale také, díky své kvalitě, i pro výrobu minerálních vláken na výrobu tepelných izolací.
Zástupci firmy Colas CZ, a.s. se nyní obrátili se žádostí o vyjádření ke změně plánu otvírky a dobývání v kamenolomu Císařský na zastupitele Velkého Šenova. Pro zajištění větší bezpečnosti provozu skládky odvalu potřebuje firma provést jeho rozšíření. Doprava na silnici mezi Šenovem a Šluknovem však nebude touto změnou nijak dotčena, rozšíření bude provedeno v rozsahu současného dobývacího prostoru a podle zástupců firmy nebude ani znamenat zvyšování negativních vlivů provozu lomu na Velký Šenov.
Šenovští zastupitelé kritizovali firmu, že nedodržuje výrobní postup, podle kterého by měla při nakládce štěrku mlžit okolí vodou a zabezpečit tak menší prašnost nejen v okolí lomu, ale po celé silnici a v přilehlém lese. Nakonec se s firmou dohodli, že firma zajistí při nakládce mlžení, postará se o čistotu silnice procházející kolem lomu a podél ní vysází stromy. Další jednání zástupců města s představiteli firmy by se mělo týkat finanční i materiální pomoci městu, která by měla být určena pro jeho další rozvoj.

Tisk Tisk | E-mail E-mail