Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Braňte se právě teď proti chřipce očkováním

Listopad je nejlepším měsícem pro očkování osob proti chřipce, zejména malých dětí a starých lidí, kteří jsou nejvíce ohroženi nejen samotným onemocněním, ale především jeho komplikacemi, jako je zánět srdečního svalu a zápal plic.
Chřipka bývá každoročně příčinou tisíců úmrtí na celém světě. Dokonce v letech 1995 až 96 bylo v průběhu chřipkové epidemie postiženo akutním respiračním onemocněním zhruba 11 % obyvatel České republiky. Během sedmi týdnů bylo hlášeno více než 90000 komplikací a došlo k více než 12000 úmrtí. Dobrovolné očkování a očkování rizikových skupin je neustále jediným účinným prostředkem, jak zabránit těmto hrozivým epidemiím.
Chřipka je infekční onemocnění způsobené viry chřipky. Je vysoce nakažlivá, postihuje všechny věkové skupiny a může vyvolat epidemii. Virus chřipky se vyskytuje ve třech odlišných typech – označovaných jako A, B a C. Typy A a B nejčastěji infikují člověka. Chřipkové viry typu A vyvolávají onemocnění i u některých zvířat, zatímco chřipkové viry typu B infikují výhradně člověka. Viry typu A i B každoročně podlehnou mírným genetickým mutacím. Po 20 až 30 letech dochází k zásadním změnám antigenů chřipkového viru typu A, což bývá důvod vzniku pandemií a velkých epidemií. Chřipka, jako sezónní onemocnění, se nejčastěji vyskytuje v zimních a jarních měsících. Zdrojem infekce je nakažený člověk nebo zvíře. K přenosu dochází kapénkovým způsobem: mluvením, kašláním, kýcháním apod.
Očkování se obvykle provádí v období před předpokládaným výskytem chřipky, tj. od října do poloviny prosince. Očkovat však lze rovněž v období endemického výskytu chřipky, přičemž je třeba, aby se očkovaná zdravá osoba vyvarovala možnému kontaktu s touto infekcí minimálně 14 dní po očkování, tj. dokud u ní nedojde k vytvoření dostatečné protilátkové odpovědi po očkování. Očkování proti chřipce je nutné provádět každoročně vzhledem k rychlým genetickým změnám divokých kmenů chřipkových virů (tzv. shift a drift).

Očkování ve Šluknovském výběžku provádějí na požádání všichni praktičtí lékaři. Pacient si očkovací látku platí.

 

Očkovací látky proti chřipce Orientační cena za jednu dávku
Begrivac 1 inj. stříkačka 170 Kč
Fluad 1 dávka v inj. stříkačce 260 Kč
Fluarix 1 dávka v inj. stříkačce 255 Kč
Influvac 1 x 0,5 ml v inj. stříkačce 166 Kč
Vaxigrip 1 dávka v inj. stříkačce 180 Kč
Tisk Tisk | E-mail E-mail