Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vysvěcení Grohmannova křížku mělo komorní atmosféru

Krásná Lípa • V malé krásnolipské osadě Sněžná se v sobotu 28. října sešlo na šest desítek lidí, aby se zúčastnili slavnostního vysvěcení další nově obnovené sakrální památky na území Krásné Lípy – Grohmannova křížku. Po úvodním slovu a vystoupení zpěvačky Kláry Brabníkové s kytarovým doprovodem Martina Vosátky zasadili nejprve členové KČT Krásná Lípa spolu s krásnolipským starostou Zbyňkem Linhartem a předsedou ČSOP Tilia Janem Eichlerem v blízkosti křížku dvě nové lípy. Stromy nahradí původní, zničené vichřicí a byly darovány rodinou Fritsche ze Sněžné.
Po sázení připomněl Jan Eichler a předseda krásnolipských turistů Václav Hieke pohnutou historii kříže se šťastným koncem a poté již proběhlo samotné vysvěcení památky rumburským knězem Mgr. Pavlem Tichým.
Drobné sakrální památky, křížky, kapličky nebo smírčí kameny k naší krajině neodmyslitelně patří a dotváří ji. Přímo vybízí k zastavení a zamyšlení, navíc s sebou často nesou zajímavou zprávu o naší minulosti,“ říká starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart a doplňuje: „Těší mne, že se nám daří společně s dalšími partnery podobné objekty obnovovat a oživovat.
Celé setkání, nesoucí se téměř v „komorní“ atmosféře, zakončilo opět vystoupení Kláry Brabníkové a Martina Vosátky s písní „Chválím tě země má“ od Zdeňka Svěráka.
Obnova Grohmannova křížku byla součástí celkové rekonstrukce Köglerovy naučné stezky Krásnolipskem, podpořené fondy EU i státním rozpočtem ČR v rámci investičního projektu Centrum Českého Švýcarska, na nějž získala radnice v Krásné Lípě přes 160 milionů Kč.

krizek

Grohmannův křížek ve Sněžné vysvětil Mgr. Pavel Tichý.

Tisk Tisk | E-mail E-mail