Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Co řekneme našim vnukům?

ptají se studenti gymnázií z Rumburku a Seifhennersdorfu

Studenti rumburského a seifhennersdorfského gymnázia se ve dnech 23. až 27. října zúčastnili mezinárodního workshopu, jehož téma znělo: „Co řekneme našim vnukům?“
Seminář byl postaven na spolupráci patnácti pamětníků, kteří zažili poválečné vyhnání z pohraničí, s devíti českými a osmi německými studenty. Work-shop vedl Alexander Schwerdtner.
Cílem workshopu bylo zaznamenat příběhy a osudy těchto lidí, kteří studentům vyprávěli svoje životní poválečné zkušenosti. Někteří z nich se ocitli přímo v centru dění a již byli dostatečně staří na to, aby chápali, co se dělo, jiní byli velmi mladí, a tak si pamatují jen úlomky.
Studenti z obou gymnázií pracovali ve smíšených skupinkách a celých pět dnů neúnavně pracovali, vypracovávali témata a otázky, zaznamenávali odpovědi a nakonec rozhovory pamětníků vyhodnocovali. Senioři spolupracovali stejně nadšeně, a tak vznikl jedinečný záznam o velmi rozdílných, ale zároveň stejných osudech a pocitech lidí, na kterých se podepsaly důsledky války.
Nahrávky a vyhodnocené výsledky budou použity seifhennersdorfskou stranou k účasti na historické soutěži „Jung und Alt“, kterou pořádá německé ministerstvo kultury. Pro obě strany (českou i německou) byl tento seminář velkým přínosem k porozumění části naší společné historie. Možná, že z osobního vyprávění pochopili studenti souvislosti lépe než z nezáživných knih a uvědomili si, jak důležité je znát své dějiny, abychom se vyvarovali stejných chyb, jakých se dopustili naši předci.
Projekt byl podpořen z Fondu malých projektů Interreg IIIA prostřednictvím Euroregionu Nisa a spolufinancován z ERDF (Evropského fondu pro regionální rozvoj).

Tisk Tisk | E-mail E-mail