Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Prezentační výstava středních škol a učilišť se konala již pojedenácté

V nově otevřeném Domě kultury Rumburk se ve dnech 7. a 8. listopadu konal již 11. ročník prezentační výstavy středních škol a učilišť, kterou pořádá IPS Úřadu práce v Rumburku.
Cílem této výstavy je seznámit žáky osmých a devátých tříd základních škol s možnostmi dalšího studia na středních školách a učilištích, a to nejen ve Šluknovském výběžku, ale i v Liberci, Děčíně, České Lípě a Litoměřicích,“ vysvětluje hlavní organizátorka výstavy PaedDr. Miluška Sembdnerová. Ta také stála u samého počátku této akce, kterou před jedenácti lety poprvé pořádala ve Varnsdorfu společně s ředitelem Průmyslové školy elektrotechnické a strojní Ing. Janem Hodničákem.
Nám jde především o to, aby děti měly možnost seznámit se v co nejpřijatelnější formě s co nejširší nabídkou středního školství,“ vysvětluje Dr. Sembdnerová. „Bez této výstavy by buď tyto informace neměly, nebo by se k nim dostávaly jen velmi obtížně.“
Děti i jejich rodiče tak na malém prostoru získají potřebné informace nejen o samotné nabídce výuky konkrétních škol, ale i o jejích možnostech sportovního a kulturního vyžití, ubytování, stravování, ale i podrobnosti o přijímacích zkouškách a požadavcích školy. Výhodou je i možnost srovnání jednotlivých škol hned na místě, a proto je rozhodování, na kterou školu se přihlásit, o mnoho snazší.
Úřad práce organizuje autobusový svoz žáků ze všech základních škol z celého Šluknovského výběžku, včetně škol speciálních, jako je například Speciální škola Gabriely Pelechové v Dolní Poustevně. Tuto službu plně hradí ÚP Rumburk, stejně jako celou výstavu.
Letos se na ní představilo dvacet vystavovatelů a navštívilo jí přes 650 dětí a bezpočet rodičů.
O tuto výstavu je někdy obrovský zájem, letos byla návštěvnost průměrná,“ podotýká Dr. Sembdnerová.
Zájem ze strany dětí je potěšující, bohužel velkým zklamáním ze strany organizátorů byl nezájem ze strany učitelů. „Domnívám se, že učitel, jehož žáci opouští základní školu a které on svým způsobem vypravuje do světa, by měl mít přehled, co které školy nabízejí a jak mohou jeho žákům prospět. Ale učitelé o tuto výstavu jeví, bohužel, jen pramalý zájem,“ lituje Dr. Sembdnerová.
Letošní výstavou vzdělávání byli návštěvníci i pořadatelé nadšeni. Příjemné prostředí Domu kultury Rumburk pomáhalo dětem i rodičům v jejich rozhodování, organizace byla na vysoké úrovni a spolupráce mezi organizátory a vedením domu kultury byla vynikající.
Podobné výstavy se konají po celé republice, ale jen v bývalých okresních městech, jako jsou například Děčín nebo Liberec. Výstava v Rumburku je výjimečná tím, že je pořádána jako jediná ve městě na kraji regionu a navíc, že je o rok starší, než výstava v bývalém okresním městě Děčíně.
Na její prvenství, ale především na její úspěchy a přínos, jsou organizátoři po právu hrdí.

vystava

Výstavu vzdělávání zahájila její hlavní organizátorka PaedDr. Miluška Sembdnerová. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail